Wszystko dla Boga i Polonii...

104 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

14 stycznia, w drugą niedzielę w ciągu roku, Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku przeżywany jest po raz 104.

Jako odpowiedź na orędzie Ojca Świętego na ten dzień, powstała inicjatywa, by zachęcać duchownych w całym kraju do odprawienia Mszy św. według formularza „mszy za uchodźców i wygnańców” (Mszał Rzymski, Różne okoliczności życia publicznego, str. 161’’ – możliwość pobrania tekstu formularza). Zgodę na używanie w tym dniu tego formularza wyrazili wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce.

Pojawiła się również inicjatywa mszazauchodzcow.pl. Na stronie tej akcji można zarówno pobrać materiały, jak zapoznać się z mapą Mszy św. odprawionych wg proponowanego formularza. Na Facebooku zostało uruchomione wydarzenie w tej tematyce.

Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w specjalnym słowie zachęca do szczególnej modlitwy za Polaków przebywających poza granicami naszego kraju oraz ich rodzin, które często doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi.

W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu w czasie pierwszych Nieszporów z II niedzieli w ciągu roku w tematykę dnia wprowadził ks. Mateusz Gardziński SChr - prokurator generalny, były pracownik Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, której kompetencje wraz z nowym rokiem przejęła Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Z kolei w niedzielę 14 stycznia ks. Mateusz przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił homilię. Wyszedł w niej od historii swojego pochodzenia i powołania, aby później przez analizę I czytania i Ewangelii, dojść do konkretnych wskazań, które wynikają dla nas wszystkich z treści obchodzonego dnia migranta i uchodźcy. Ponieważ przeżywana niedziela była drugą niedzielą miesiąca, a zatem zgodnie ze zwyczajem w tej Mszy Świętej wzięli także udział Przyjaciele i Dobrodzieje Towarzystwa. Ks. Mateusz zauważył, że właśnie nasi Darczyńcy poprzez swoje cierpienie, modlitwę i ofiary w sposób bardzo konkretny pomagają Zgromadzeniu, którego misją jest przybliżanie do Boga polskich emigrantów, gdziekolwiek żyją.

Również w tej Mszy uczestniczyła rodzina Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, która przeżywała już szósty dzień Nowenny przed kolejną rocznicą śmierci Ojca Ignacego (17 stycznia).

Po Mszy Świętej mogliśmy wraz z naszymi Gośćmi przedłużyć jeszcze radość świętowania Bożego Narodzenia poprzez wspólne śpiewanie kolęd w naszej auli seminaryjnej.

 


341 10279

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone