dodano: 2018-10-16 12:45:00 edycja: 2018-11-07 23:31:06 autor: 341 odsłon: 7332

50 rocznica konsekracji kościoła w Calgary

Niedziela 14 października była dniem szczególnym dla Polaków mieszkających w Calgary i okolicach.  W tym dniu bowiem, wspólnota parafialna skupiona wokół kościoła polskiego pw. Matki Bożej Królowej Pokoju obchodziła 50 rocznicę konsekracji swojej świątyni. Parafię prowadzą księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Pracują w niej też siostry dominikanki, dla których rok obecny jest rokiem jubileuszowym 50 lat posługi wśród Polaków na emigracji.

Niedzielną uroczystą Mszę św. jubileuszową sprawował JE ks. biskup Stanisław Stefanek SChr,  który specjalnie przyjechał z Polski na obchody jubileuszu i prowadził w parafii trzydniowe duchowe przygotowanie Polaków do uroczystości.

Wraz z ksiedzem biskupem Mszę św. koncelebrowali: wiceprowincjał ks. Andrzej Totzke SChr , miejscowy proboszcz ks. Jacek Walkiewicz SChr, ks. Marcin Dziliński SChr, ks. Karol Twarowski SChr i ks. Stefan Ganowicz.

Kościół wypełniony był Polakami, którzy przybyli, by wspólnie dziękować Panu Bogu i Królowej Polski i Królowej Pokoju za kościół, w którym od lat modlili się i modlą w języku ojczystym. Obecne były poczty sztandarowe wszystkich organizacji polonijnych oraz parafialne. Bp Stefanek w czasie homilii podkreślił znaczenie miejsca modlitwy, wagę modlitwy wspólnotowej w rodzinie, wzajemnej miłości, zrozumienia i przebaczenia. Świat chce rodzinę zniszczyć, zmienić jej formę, zdegradować człowieka, ale nie wolno poddawać się, mamy czerpać z Chrystusa, modlitwy, Eucharystii, Sakramentów Świętych  siłę i moc do przezwyciężania zła, nie wolno poddać się – podkreślił homilista.

Po kazaniu pobłogosławiony został nowy sztandar parafialny ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi z pamiątkowym napisem: 50 rocznica poświęcenia kościoła pw.  Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary: 1968 – 2018 oraz wezwaniami: Najświętsze Serce Jezusa zmiłuj się nad nami; Zwycięstwo, kiedy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Maryi - kard. A. Hlond.

Podczas Mszy św. religijne i patriotyczne pieśni śpiewał chór "Vox Populi" pod dyrekcją Ireny Miazgi, a akompaniowała  Aleksandra Żyro-Hamryszczak. Po Komunii Świętej przedstawiciele Rady Parafialnej, dzieci i młodzieży podziękowali przybyłym gościom i posługującym chrystusowcom oraz siostrom dominikankom.

Uroczyste "Te Deum" zakończyło jubileuszową Eucharystię i było wyrazem wdzięczności za łaskę kościoła polskiego, modlitwy i sakramentów świętych w języku ojczystym.

W godzinach popołudniowych w Domu Polskim odbył się – przygotowany i opracowany przez siostry dominikanki - koncert charytatywny pt. „Zaufaj Maryi” ku czci św. Jana Pawła II. Był to koncert jubileuszowy z okazji 40 rocznicy wyboru Papieża-Polaka, 50 rocznicy poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary, 50 rocznicy posługi Sióstr Dominikanek w polskiej parafii i Polonii oraz ogłoszenia w Rzymie Bł. Papieża Pawła VI – świętym. Gościem honorowym koncertu był bp Stanisław Stefanek SChr.

W koncercie wzięły udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, które mówiły o papieżu św. Janie Pawle II, cytowały słowa Ojca Świętego oraz podkreślały jego miłość do Boga, Maryi i narodu polskiego.

W koncercie uczestniczyły również zespoły taneczne: "Krakusy", "Polanie", "Mazovia", "Młodzi Duchem" prezentując narodowe tańce polskie, takie jak: krakowiak, polonez, polka, mazur. Piękne narodowe stroje były dodatkowym elementem podkreślającym patriotyczną wymowę koncertu.16 października 2018r. 07 listopada 2018r. 341 7332