Wszystko dla Boga i Polonii...

Adwentowe Rozeznawanie Drogi Życiowej dla mężczyzn

Dla dziewięciu młodzieńców z Pyrzyc, Szczecina Zdrojów, Sarbi, Stargardu, Poznania, a nawet z Białorusi było to mocne wejście w nowy rok liturgiczny i w czas Adwentu.

W naszym Domu Głównym w Poznaniu w dniach 1-3 grudnia 2023 r. odbyło się kolejne wspólnotowe rozeznawanie drogi życiowej, wspólne poszukiwanie Bożego projektu dotyczącego każdego człowieka. Arytmetycznie sumując, było to ponad 40 godzin intensywnych działań: Eucharystii, modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu, konferencji oraz długich i owocnych rozmów, wspólnych wypadów i przeżyć.

Weszliśmy w Adwent wraz z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego i mieszkańcami Domu Głównego, uczestnicząc w pierwszych nieszporach oraz Mszy Świętej Pierwszej Niedzieli Adwentu, której przewodniczył i słowo wygłosił opisujący ten niesamowity i bogaty w przeżycia weekend Duszpasterz powołań. Podczas adoracji rozważaliśmy niedzielną Ewangelię metodą medytacji ignacjańskiej. W ramach konferencji poznawaliśmy kolejne narzędzia rozeznawania drogi życiowej, tym razem dokładając do modlitwy medytacyjnej Słowem Bożym i rozeznawania duchów, przystosowane przez duszpasterza powołań specjalnie do celów rozeznawania praktyczne reguły dokonywania wyboru w ujęciach różnych duchowości, szczególnie św. Ignacego Loyoli. Były też męskie rozmowy na temat pozycji i roli faceta w dzisiejszym świecie. Wspólnie wyszliśmy też „na Poznań”, odwiedzając Miejsce Słowa, gdzie w wirtualnej rzeczywistości można włączyć się w wydarzenia Ostatniej Wieczerzy, a potem skorzystaliśmy z symulatorów samochodów, samolotów i innych rzeczywistości wirtualnych. Najważniejsza jednak była dla nas braterska wspólnota, którą udało nam się stworzyć, czego dowodzą długie nocne rozmowy.

Następne spotkanie w Poznaniu w dniach 1-3 marca 2024 r. (Wielkopostne Dni Rozeznawania), ale w tzw. międzyczasie będziemy spotykać się podczas rekolekcji dla mężczyzn w Niemczech, Francji, Szczecinie, Poznaniu (przy parafii) i kilku innych miejscach. Zapraszam też na indywidualne rozeznawanie drogi życiowej w Poznaniu, w terminach dogodnych dla zainteresowanego – do ustalenia.

Serdeczne podziękowania kieruję ku Uczestnikom rekolekcji oraz duszpasterzom, którzy ich wsparli w decyzji przyjazdu – ks. Romanowi Melnykowi SChr, ks. Wojciechowi Kułachowi SChr i ks. proboszczowi Waldemarowi Pozlewiczowi SChr.

tekst i zdjęcia: ks. Sebastian Stawierej SChr, duszpasterz powołań w Towarzystwie Chrystusowym

*    *    *

Przy okazji dzielimy się i innymi wydarzeniami ostatniego czasu, zwłaszcza adwentowymi inicjatywami z naszych wspólnot parafialnych:

•    Nasi seminarzyści, jako studenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wzięli udział w uroczystościach jego 25-lecia;

•    „Serduszka” – dziecięco-młodzieżowy zespół wokalny działający przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie wziął udział w Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych „Wesołe Dźwięki” – Kolędy i Pastorałki im. prof. Marka Jasińskiego. Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu była Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Szczecinie, której patronem jest wybitny polski kompozytor Marek Jasiński, autor też wielu kolęd i pastorałek. „Serduszka” zaprezentowały jeden z jego utworów – Dzieciątko się narodziło i odniosły duży sukces: zdobyły pierwszą nagrodę;

•    W pierwszą Niedzielę Adwentu AD 2023 we wspólnocie polonijnej w Aulnay sous Bois gościł bp Piotr Turzyński Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W parafii w Szczecinie Zdrojach natomiast bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, który poświęcił kapliczkę dedykowaną Świętemu Józefowi ustawioną na frontowej ścianie Domu Parafialnego, nastąpiło też oddanie się parafii w opiekę Świętemu Józefowi. Natomiast w wielu naszych parafiach, jak informują ich kroniki i serwisy, albo w tę, albo w kolejną niedzielę, albo ipsa die, najmłodszych odwiedził jeszcze inny biskup – Święty Mikołaj z Miry (wielkim przeżyciem były one dla dzieci i w ogóle mieszkańców Kisielówki na Ukrainie, która bardzo ucierpiała wskutek działań wojennych);

 


230 3760

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone