Wszystko dla Boga i Polonii...

Adwentowe spotkanie w Bruay La Buissière

Stało się tradycją, że ostatni dzień skupienia w prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej w danym roku kalendarzowym przeżywamy w ongiś największej naszej parafii – w Bruay La Buissière.

Jest to również okazja do odwiedzin miejsca pochówku dziesięciu Współbraci, którzy na cmentarzu w Hesdigneul lès Béthune, w cieniu dawnego domu prowincjalnego, oczekują na zmartwychwstanie oraz do przełamania się białym opłatkiem, złożenia sobie świątecznych życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia i po prostu podziękowania, że wspólnie tworzymy wspólnotę chrystusowców prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Tegoroczne spotkanie odbyło się we wtorek 18 grudnia 2018 r. i przybyli na nie wszyscy Współbracia posługujący we Francji, a także ks. Jerzy Chorzempa SChr z Peloponezu oraz Współbracia z Poznania, mający krótsze bądź dłuższe epizody duszpasterskie na francuskiej ziemi: zawiadujący zakonną biblioteką i księgą fundatorów i darczyńców zgromadzenia ks. Paweł Melczewski SChr (który ongiś, w czasie swoich rzymskich studiów, zastępował duszpasterzy udających się na wakacyjny odpoczynek) i odpowiedzialny za księgarnię Towarzystwa Chrystusowego, ks. Tomasz Mikulak SChr (który jeszcze 1,5 roku temu należał do naszej prowincji, posługując wśród Polonii w Pas-de-Calais: w Bruay a następnie w Sallaumines, Rouvroy i Méricourt).

Ks. Tomasz poprowadził eucharystyczne nabożeństwo na początek dnia oraz wygłosił podczas Eucharystii kończącej modlitewną część spotkania homilię, w której zachęcał do naśladowania św. Józefa, który jest przykładem posłuszeństwa i zaufania Panu Bogu: po boskiej interwencji zaopiekował się Maryją i Jezusem (por. Ewangelia dnia: Mt 1,18-24) oraz wyprowadził w pole żołnierzy Heroda czyhających na życie Dziecięcia, mając do dyspozycji jedynie osiołka (por. Mt 2,13-18). Wspólnotowe spotkanie zakończył obiad w domu prowincjalnym sióstr sercanek w Fouquières lès Béthune, na którym nie zabrakło tradycyjnych, wigilijnych potraw i za który jesteśmy siostrom ogromnie wdzięczni. Braterska, świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim…

Dodajmy, że kilka dni później do duszpasterskiej pomocy w okresie świątecznym na naszych placówkach w regionie paryskim przybyli kolejni goście z Poznania: do Aulnay sous Bois – ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny i ks. Jan Hadalski SChr, dyrektor wydawnictwa Hlondianum, redaktor naczelny miesięcznika Msza Święta i wykładowca liturgiki w naszym zakonnym seminarium a do Bagnolet i Saint Denis – ks. Marcin Stefanik SChr, duszpasterz powołaniowy i odpowiedzialny za internetowy serwis zgromadzenia. Nasi goście wzięli udział w opłatkowym spotkaniu księży regionu paryskiego w polskim seminarium w Issy-les-Moulineaux.


230 10076

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone