Wszystko dla Boga i Polonii...

Chrystusowcy na Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Goleniowie

Archidiecezjalne Dni Młodych (ADM) to radosne spotkanie młodzieży z parafii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Odbywają się zawsze w tym samym momencie roku, w weekend 1-3 maja, dzięki czemu mają charakter maryjny. W tym roku młodzież spotkała się już po raz piętnasty.

Pierwsze Archidiecezjalne Dni Młodych zorganizowane zostały dwa razy pod rząd w Lipianach i po dwa lata z rzędu gościły w Kamieniu Pomorskim, Myśliborzu, Choszcznie i Gryficach. W Barlinku ADM odbył się trzykrotnie; tak samo będzie w Goleniowie.

W miniony weekend majowy młodzież spotkała się w Goleniowie po raz drugi, a organizatorzy - Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Miasto i Gmina Goleniów zapraszają już za rok. 

Tegoroczne ADM jest częścią obchodów XXXIII Światowego Dnia Młodzieży. Dla podkreślenia ścisłej więzi ze światowymi spotkaniami młodych ADM jest dostosowany tematycznie - zgodnie z ideą Papieża Franciszka odbywa się pod hasłem „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Międzynarodowy charakter spotkania podkreślają do lat zagraniczni gości - grupy młodych ludzi z Niemiec, Białorusi, Francji. W tym roku zapowiedziana grupa francuska z biskupem z Seez nie dojechała z powodu egzaminów szkolnych w tym samym terminie, ale nie zawiedli przyjaciele ADM z Bambergu w Niemczech z diakonem Burkhardem Farenkopfem - opiekunem grupy, przywożąc ze sobą nawet afrykańską młodzież z Senegalu.

Ogółem w Goleniowie zameldowały się 77 grupy parafialne, łącznie ponad 1000 osób. Byli wśród nich uczniowie ostatnich klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, studenci, przedstawiciele służby liturgicznej, młodzież zrzeszona w KSM, Ruchu Światło-Życie, członkowie scholi i zespołów muzycznych oraz innych grup parafialnych, a także młodzież, która w tym roku przyjęła lub przyjmie sakrament bierzmowania. Spośród zgłoszonych grup najliczniej reprezentowane były parafie prowadzone przez chrystusowców - Pyrzyce (53 osoby), Dobrzany, dwie liczne grupy z naszych parafii w Stargardzie, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ze Szczecina, Goleniów, Gosław a także diakoni i klerycy naszego seminarium.

Program Dni Młodych składał się z wielu różnorodnych spotkań modlitewnych, projektów artystycznych, edukacyjnych i form wypoczynku. Modliliśmy się wspólnie podczas porannych jutrzni, nabożeństwa pokutnego i muzycznego uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Msze św. i nabożeństwa w pierwszym i drugim dniu odprawiane były w kościele parafii pw. św. Katarzyny, w której posługują chrystusowcy i celebrowane przez ks. bp. Henryka Wejmana w asyście diakonów i kleryków naszego seminarium.

Wydarzenia muzyczne i taneczne oraz inne spotkania wspólnotowe odbywały się w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Norwida, gdzie przy stadionie ustawiono główną scenę ADM. Tam odbyły się koncerty zespołu Asi Stanuch oraz zespołu Drabina Jakubowa. Przy scenie odbywały się także różne akcje plenerowe. Z propozycji filmowych można było skorzystać w kinie Goleniowskiego Domu Kultury (wyświetlano „Sprawę Chrystusa”), a w kościele św. Katarzyny i na placu Planty można było zobaczyć spektakle teatralne. Szczególnie warto wymienić spektakl Teatru A z Gliwic "Pieśń o Franciszku", bardzo widowiskowy, profesjonalnie przygotowany i zagrany. To nowość w programie ADM, owacyjnie przyjęta. Natomiast na terenie całego miasta miały miejsce spotkania warsztatowe dla mniejszych grup młodzieżowych.

Każdy uczestnik ADM mógł wybrać warsztat tematyczny spośród ponad 40 propozycji spędzenia czasu. Wśród nich warto wymienić: układanie origami i naukę gotowania, poćwiczyć taniec lednicki i karate, wziąć udział w warsztatach muzycznych, medycznych, misyjnych czy filmowo-fotograficznych, a także w spotkaniach o tematyce religijnej: biblijnych, liturgicznych, w Kursie Alfa, spotkaniu Ruchu Czystych Serc czy Wielkim Konkursie Wiedzy Religijnej. Te dwa ostatnie wydarzenia, jak wiele innych inicjatyw, przygotowane i prowadzone były przez księży i kleryków Towarzystwa Chrystusowego. Warsztaty na temat Ruchu Czystych Serc prowadził ks. Marcin Stefanik SChr z referatu powołaniowego naszego zgromadzenia wraz z grupą animatorów RCS z Poznania. Natomiast kurs wiedzy religijnej - absolutną nowość w programie ADM - zorganizowała parafia p. w. św. Katarzyny w Goleniowie i klerycy V kursu naszego seminarium, gromadząc sporą grupę naprawdę bardzo dobrze przygotowanych uczestników. Nagrodą w tym konkursie był wakacyjny wyjazd zwycięskiej drużyny do Barcelony wraz z grupą młodzieży z Goleniowa, organizowany w lipcu 2018.

Młodzież bardzo licznie odpowiedziała też na inną naszą propozycję, także nowość w programie ADM - grę uliczną "Bieg Samarytański", przygotowaną również przez parafię chrystusowców z Goleniowa i naszych kleryków, prowadzoną osobiście przez proboszcza ks. Krzysztofa Musiałka SChr. Zadaniem uczestników tej gry było w wyznaczonym czasie odwiedzić wszystkie wskazane w grze miejsca, zdobywać punkty, wykonywać określone zadania, rozwiązywać zagadki i poszerzać swoją wiedzę o Bożym Miłosierdziu w kontekście pełnienia uczynków miłosierdzia. Pierwsze dwa miejsca w tej edukacyjnej zabawie zajęły ekipy z naszych parafii: Dobrzan i Pyrzyc, trzecia na mecie była grupa z parafii z osiedla Słonecznego w Szczecinie.

Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy ADM, a szczególnie stali bywalcy tego wydarzenia, zgodnie podkreślali bardzo aktywny udział naszego zgromadzenia w przygotowaniu tegorocznych Dni Młodych. Opiekunom grup i organizatorom zaprezentowane zostały założenia Kursu Alfa w Goleniowskim Domu Kultury. Z kolei Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - na przykładzie działalności oddziału KSM z naszej parafii w Pyrzycach, zachęcało do tworzenia nowych kół KSM przy duszpasterstwach młodzieży.

ADM 2018 w Goleniowie po raz kolejny udowadnia, że polska młodzież szuka Boga i pragnie Jego miłości i bliskości. Wielu z nich spotkało w Goleniowie ludzi podobnych do siebie, wierzących i naturalnych w wierze, zyskując odwagę do świadczenia o Chrystusie w codzienności.

kl. Sebastian Stawierej SChr

Fotorelacja: ichtis.info oraz Remik Pajor-Kubicki
Relacje wideo na kanale YT Portalu Młodych ichtis.info


341 9483

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone