dodano: 2018-02-21 08:49:16 edycja: 2018-03-12 08:38:36 autor: 230 odsłon: 6177

Ćwiczenia rekolekcyjne naszych Współbraci posługujących wśród Polonii w różnych krajach Europy

„Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1,15) – słyszymy te słowa w pierwszą wielkopostną niedzielę. Mamy wielkie pragnienie ich realizacji, bo chcemy dobrze wykorzystać czas Wielkiego Postu, który rozpoczęliśmy, chcemy podjąć wysiłek nawrócenia i przemiany życia, by pałać jeszcze większą gorliwością w pracy apostolskiej na rzecz polskiej rzeszy wychodźczej. Chrystusowcy z europejskich prowincji (z prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa obejmującą Wielką Brytanię i Irlandię, Matki Bożej Częstochowskiej z Francji i Hiszpanii oraz św. Józefa z Niemiec, Holandii, Włoch i Węgier) na początku tego świętego czasu przeżywają swoje zakonne rekolekcje, do których odprawienia są zobowiązani na mocy Ustaw (por. UiDTChr, art. 50).

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu przeżywają rekolekcje Współbracia z prowincji angielsko-irlandzkiej i z prowincji francusko-hiszpańskiej. Ci pierwsi te ćwiczenia odprawiają w Rzymie pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Lewickiego SDB; zaś drudzy – w domu PMK w La Ferté sous Jouarre, a prowadzi je dyrektor domu rekolekcyjnego redemptorystów w Lubaszowej, o. Sylwester Cabała CSsR.

Apostołowie Piotr i Paweł, mocno związani z Wiecznym Miastem, towarzyszyli rozważaniom rekolekcyjnym chrystusowców z Wielkiej Brytanii i Irlandii a tematem przewodnim stały się dwa pytania: „Dlaczego Piotr?” i „Dlaczego Paweł?”
Kapłani Towarzystwa z Francji, Hiszpanii, Grecji a nawet z Polski (bo rekolekcje odprawiał również ks. Jan Pranke SChr, jeden z mieszkańców domu chrystusowca-seniora w Puszczykowie, ongiś duszpasterz na ziemi francuskiej) podjęli rozważania na temat Trzeciej Osoby Trójcy Przenajświętszej: Jego obecności w świecie, w Kościele, w każdym z nas, na temat Jego działania i darów. Podjęta tematyka rekolekcji związana jest z programem duszpasterskim Kościoła w naszej Ojczyźnie, który jako cel stawia odkrycie na nowo osoby i darów Ducha Świętego. „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (por. Dz 2,38) – temat roku przynagla do modlitwy, której treść i której słowa podpowiadają teksty liturgii godzin (choćby refren powtarzany przy prośbach jutrzni środy pierwszego tygodnia Wielkiego Postu: „Przez swego Ducha daj nam nowe życie”) bądź śpiewane pieśni do Ducha Świętego (przykładowo ta śpiewana w wielu parafiach przed kazaniem – „Duchu Święty, przyjdź prosimy, Twojej łaski nam trzeba…”).

Współbracia z prowincji niemiecko-holendersko-włosko-węgierskiej natomiast rekolekcje odprawiają w drugim tygodniu Wielkiego Postu w Ariccia k/Rzymu (w tym sam ośrodku rekolekcyjnym, w którym tydzień wcześniej duchowe ćwiczenia odbywał papież Franciszek ze swoimi współpracownikami) a nauki głosi o. Ryszard Wróbel OFMConv. Ten tydzień zapisał się arktycznymi mrozami w wielu krajach Europy: śnieg i mróz nie ominęły nawet mieszkańców słonecznej Italii. I rekolekcje były przeżywane w takiej zimowej aurze… A jednocześnie był to czas szczególnie intensywnego i głębokiego duchowego zamyślenia i skupienia oraz wielkie braterskie spotkanie wszystkich kapłanów posługujących w różnych placówkach duszpasterskich w prowincji. Plan rekolekcyjnych zajęć umożliwił zwiedzenie Pałacu Papieskiego w Castel Gandolfo. Szczególnym wydarzeniem była koncelebrowana w czwartkowy poranek przy grobie Św. Jana Pawła II Eucharystia, którą wraz z księżmi rekolektantami koncelebrowało ponad 90 kapłanów.

Modlitwie drogich Czytelników, naszych kochanych Przyjaciół, polecamy odprawiających i prowadzących święte rekolekcje, by stały się one rzeczywiście czasem łaski, czasem upragnionym, czasem zbawienia, czasem przemieniającego działania Boga… (por. 2 Kor 6,2b) Zawierzajmy w naszych pacierzach także ich posługiwanie wśród Polonii różnych krajów Europy a także w Kościele lokalnym. Dodajmy, że zagraniczne prowincje naszego Towarzystwa istnieją już 40 lat.



21 lutego 2018r. 12 marca 2018r. 230 6177