dodano: 2021-11-28 22:14:23 edycja: 2021-12-05 22:15:25 autor: 230 odsłon: 4371

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

Tradycyjnie w drugą niedzielę Adwentu obchodzimy Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany przez Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Tego dnia naszą modlitwą otaczamy wiernych i pasterzy żyjących i posługujących w krajach dawnego Związku Sowieckiego, a ponadto tę posługę wspieramy przez składane owej niedzieli do puszek materialne ofiary, z których następnie można realizować różne przedsięwzięcia duszpasterskie, a także polonijne, bowiem wielu korzystających z różnych form pomocy ma polskie korzenie.

Wsparcie przybiera różne formy: jest to pomoc w organizowaniu i przygotowywaniu prezentów świątecznych, to modlitwa z tymi, którzy z powodu wojny opuścili swoje domy i często w ojczyźnie przodków próbują układać sobie życie, to wspieranie noclegowni i jadłodajni w różnych krajach, w końcu to różne formy wolontariatu.

28 listopada 2021 r., w pierwszą niedzielę Adwentu, a więc na tydzień przed tym dniem o całej akcji i różnych formach działalności Biura Zespołu Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie była mowa w programie „Między niebem a ziemią”, którego gościem był nasz Współbrat i dyrektor Biura, ks. Leszek Kryża SChr. On też przewodniczył Mszy Świętej o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie transmitowanej przez Program I PR, podczas której wygłosił homilię.

*    *    *

W drugą niedzielę Adwentu AD 2021 nasz Współbrat na Jasnej Górze modlił się w intencji naszych sióstr i braci, którzy tworzą Kościół na Wschodzie, szczególnie w krajach dawnego Związku Sowieckiego, którzy tam posługują i którzy w różny sposób wspierają dzieła tamtejszych wspólnot kościelnych: „Stoję na Jasnej Górze w imieniu Kościoła na Wschodzie, by podziękować za wszystkich, którzy ten Kościół tam tworzą, mimo trudów służą Chrystusowi i by podziękować wszystkim, którzy na różne sposoby tamtejszym wspólnotom pomagają”. Wieczorem ks. Leszek poprowadził modlitwę apelową z Kaplicy Cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. O tej modlitwie wspomniał nie tylko ks. Dyrektor Biura Pomocy w swoich mediach społecznościowych, lecz tę obecność dostrzegły Biuro Prasowe Jasnej Góry, a za nim Katolicka Agencja Informacyjna.

O kolejnym Dniu Modlitwy i Pomocy informują niemalże wszystkie serwisy kościelne w naszej Ojczyźnie – od radia watykańskiego i KAIu po portale internetowe tygodników katolickich. Na ów dzień swojego błogosławieństwa udzielił ojciec Święty Franciszek w słowie skierowanym do Polaków podczas środowej audiencji generalnej.

A ks. Kryża poza wspomnianą rozmową w programie „Między niebem a ziemią” w wielu wywiadach przypominał o potrzebie wsparcia duchowego i materialnego.

 


28 listopada 2021r. 05 grudnia 2021r. 230 4371