Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie
28 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przed XIX Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który będzie obchodzony w II Niedzielę Adwentu 9 grudnia.

W konferencji uczestniczyli: bp Artur Miziński (Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski), Alicja Brzan-Kłoś (Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział Katowice, koordynatorka akcji: Podaruj znicz na Kresy, Koszyk dla Polaków na Kresach), s. Maria Zadorożna FSK („Centrum rehabilitacji i wczesnej pomocy dzieciom niewidomym i słabowidzącym”, Stary Skałat, Ukraina), Joanna Stańczak (uczestniczka Wolontariatu Syberyjskiego), Michał Stępniewski (inicjator projektu „Most Modlitewny”) oraz ks. Leszek Kryża SChr – dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Konferencję prowadził rzecznik KEP ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.
„Cieszymy się, że posługa Zespołu Pomocy Kościołowi na Wchodzie to nie tylko ten jeden dzień w roku, ale w tym dniu zbierane środki są, aby potem przez cały rok gospodarować nimi pomagając Kościołowi, który jest za wschodnią granicą. Jest to realna pomoc, bardzo konkretna, jest to wyraz solidarności Kościoła w Polsce z Kościołem katolickim za granicą wschodnią. Tam są w dużej mierze nasi Rodacy, którzy pozostali po drugiej stronie granicy wschodniej w tym Kościele odradzającym się wciąż i przeżywającym wiele trudności” – powiedział bp Artur G. Miziński.
W II Niedzielę Adwentu, z Kościołem w Polsce i poza jej granicami, łączą się wierni z wielu parafii za wschodnią granicą, dziękując Bogu za modlitwę i składane ofiary. „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” jest dniem wdzięczności za tych, którzy pomagają duchowo i materialnie.
XIX Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie w mediach:
- 2 grudnia (niedziela) TVP 1 Program „Między Niebem a Ziemią”
- 2 grudnia (niedziela) TVP Info Program „Kościół z bliska”
- 7 grudnia o godz. 21.00 Apel Jasnogórski na Jasnej Górze, poprowadzi ks. Leszek Kryża SChr –dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie
- Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 i transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia - z udziałem scholi kleryckiej WSD Towarzystwa Chrystusowego
- Msza św. z kościoła pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie o godz. 13.00 - transmitowana przez Telewizję Polonia - z udziałem scholi kleryckiej WSD Towarzystwa Chrystusowego
Sprawozdanie:
Pracę Zespołu w roku 2018 podsumował ks. Leszek Kryża SChr - dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie funkcjonuje przy Konferencji Episkopatu Polski od 1989 roku i został powołany z inicjatywy ówczesnego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Od początku istnienia Zespołu, funkcję dyrektora biura pełnią chrystusowcy – ks. Edward Michalski, ks. Wiesław Wójcik, śp. Ks. Józef Kubicki i obecnie ks. Leszek Kryża.
Jak relacjonował dyrektor Zespołu, w bieżącym roku, zebrane zostało (jak dotychczas) 2 407 000zł, z czego już zrealizowano ponad 300 próśb na kwotę 2 338 000 złotych.
Prośby te, dotyczą dotacji na budowę lub odbudowę oraz renowację kościołów, plebanii oraz sal katechetycznych. Dotowane są również inicjatywy duszpasterskie, np. wakacyjne spotkania z Bogiem dla dzieci i młodzieży oraz działalność charytatywna poszczególnych ośrodków. Stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych otrzymują pomoc na dożywianie dzieci, starszych i najbiedniejszych. Zespół świadczy nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla konkretnych parafii paramentów liturgicznych, nagłośnienia do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych.
Ponadto, Zespół finansuje wysyłkę prasy katolickiej, w tym wiadomości KAI czy czasopisma „Miłujcie się” oraz wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie. Należy też wspomnieć o pomocy stypendialnej, swiadczonej studentom i rodzinom ze Wschodu a szczególnie z terenu Donbasu, objetego działaniami wojennymi.
W mijającym roku, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie realizował dodatkowo kilka projektów: współorganizował II Kongres Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyła 70 osobowa grupa młodych ludzi polskiego pochodzenia z różnych krajów zza wschodnią granicą. Kolejną inicjatywą był Wolontariat Syberyjski. W tym roku wysłanych zostało 35 wolontariuszy, którzy służyli w Abchazji, w Rumunii (na Bukowinie), na Ukrainie oraz Syberii. We wrześniu rozpoczęto szkolenie kolejnych 30 chętnych na wschodni wolontariat. Ogłoszona była także akcja „Zbiórka Strojów Komunijnych na Wschód”. Jej rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania a zebrane stroje już trafiły na Białoruś Ukrainę, do Mołdawii i na Syberię. Kontynuowano również „Most modlitewny” pomiędzy parafiami na Syberii a parafiami w Polsce. Do tej inicjatywy dołączyło kolejnych 8 parafii z diecezji warszawskiej, wrocławskiej i pelplińskiej. Dzieki wsparciu Zespołu, udało sie zorganizować wakacyjny wypoczynek dla 30 grup dzieci i młodzieży ze Wschodu. Opracowywany jest obecnie leksykon wraz ze wspomnieniami na temat udziału polskich duchownych w odradzaniu się Kościoła Katolickiego na Wschodzie. Jest to bardzo ważne i ogromne dzieło, które pozwoli ocalić od zapomnienia to, co zrobili kapłani i siostry zakonne z Polski dla tamtejszej wspólnoty, szczególnie po tzw. „pierestrojce”.
Kolejny rok działalności Zespołu, obok realizacji stałych projektów, przyniesie nowe zadania, między innymi – wsparcie budowy Seminarium dla diecezji Kamieniecko – Podolskiej, udział w budowie Kościoła w Solecznikach na Litwie, wsparcie ośrodków dla naszych rodaków w podeszłym wieku oraz domów dla samotnych matek, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Będzie także kontynuowany Wolontariat Syberyjski i Most Modlitewny.
Relacje uczestników konferencji:
S.Maria Zadorożna FSK z „Centrum rehabilitacji i wczesnej pomocy dzieciom niewidomym i słabowidzącym”, w Starym Skałacie na Ukrainie: „Chciałabym podziękować wszystkim dobroczyńcom, którzy poprzez Zespoł wspierają naszą działalność i działalność innych organizacji na Ukrainie, zwłaszcza organizacji zajmujących się dziećmi niewidomymi” szczególnie Zespolowi. Siostry zajmują się dziećmi z całej Ukrainy. To jedyne centrum wspierające dzieci słabowidzące, z uwagi na to, że posiada odpowiedni sprzęt. „Staramy się ogarnąć jak największą liczbę dzieci naszą pomocą” – zaznaczyła s. Zadorożna.
Alicja Brzan-Kłoś ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Oddział Katowice, koordynatorka akcji Podaruj znicz na Kresy stwierdziła, że „w ciągu 12 akcji zebrano 76.000 zniczy, które zostały wysłane na Ukrainę. Prowadzimy zbiórki w szkołach, przedszkolach. Jednakże koszty transportu zniczy są bardzo wysokie i w tym wspiera nas Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie”. „W naszych akcjach nie zapominamy o osobach starszych, których jest bardzo dużo, bardzo ubogich. Dla nich organizujemy akcję Podziel się Opłatkiem z seniorami na Kresach” – powiedziała Alicja Brzan-Kłoś.
Joanna Stańczak, uczestniczka Wolontariatu Syberyjskiego, zorganizowanego przez Zespoł, w Wierszynie, opowiedziała o czasie spędzonym w syberyjskiej wsi Wierszyna . „Był to naprawdę piękny czas. Organizowaliśmy przede wszystkim kolonie dla dzieci – Wakacje z Bogiem, pomagaliśmy księdzu proboszczowi. Wolontariat ten otworzył moje serce i wiele zmienił w moim życiu. W tej wsi mieszkańcy częściowo mówią po polsku. Jest to jednak duchowa pustynia. Poza pomocą materialną pilnie potrzeba tam ewangelizacji, świadectwa wolontariuszy” – stwierdziła Joanna Stańczak.
Michał Stępniewski, inicjator projektu „Most Modlitewny”, króry współtworzy Zespol Pomocy Kościołowi na Wschodzie, przypomniał, że na Syberii katolicy stanowią jedynie 2% społeczeństwa. Polskość jest tam obecna i Polacy wiele wnieśli do rozwoju Syberii. „Inicjatywa Mostu Modlitewnego powstała 4 lata temu w Diecezji Irkuckiej o obszarze 30 razy większej niż Polska, z 27 parafiami. Idea jest taka, aby każda parafia na Syberii miała swój odpowiednik w Polsce, aby można było kontynuować pamięć modlitewną i historyczną. W ostatnich latach udało nam się nawiązać współpracę między dziewięcioma parafiami polskimi i syberyjskimi. W ramach tej współpracy prowadzona jest wymiana księży głoszących rekolekcje i umacnianie duchowości osób, które tam żyją. W tym roku również 30 osób z Syberii uczestniczyło w pielgrzymce z Warszawy do Częstochowy”