dodano: 2019-11-13 11:16:00 edycja: 2019-11-16 11:17:23 autor: 341 odsłon: 4352

Dzień Niepodległości w Rio de Janeiro

Polonia z Rio de Janeiro świętowała kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości trwały trzy dni.

Świętowanie rozpoczęło się przy pomniku poległych podczas II wojny światowej i związane było z oddaniem czci Brazylijczykom polskiego pochodzenia. Oprócz pani Marty Olkowskiej, pełniącej funkcje Ambasadora RP w Brazylii, i Ignacego Felczaka, prezesa Stowarzyszenia Byłych Polskich Kombatantów (SPK) w Brazylii, wzięli w niej udział również przedstawiciele brazylijskich sił zbrojnych oraz mała grupa tutejszej Polonii. Podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia. Wśród wyróżnionych Medalem Zwycięstwa przyznawanym przez SPK był prowincjał chrystusowców ks. Kazimierz Długosz SChr. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na grobach 10 żołnierzy polskiego pochodzenia pochowanych w Mauzoleum.

W kolejnym dniu, uroczystości odbyły się w Towarzystwie Dobroczynnym Polonia. Tym razem oprócz świętowania Dnia Niepodległości pamiętano także o 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a także 150-leciu masowej emigracji Polaków do Brazylii.

Zwieńczeniem obchodów była niedziela, kiedy to nasi rodacy spotkali się w kościele polskiej personalnej parafii, aby podziękować Bogu za odzyskaną przez Polskę wolność. Oprócz przedstawicieli tutejszej Polonii w uroczystej Mszy Świętej uczestniczyła też mała grupa zaprzyjaźnionych Brazylijczyków oraz delegacja wojska brazylijskiego. Eucharystii przewodniczył prowincjał chrystusowców a koncelebrował ks. Jan Flig SChr - duszpasterz miejscowej Polonii. W swojej refleksji ks. Długosz skupił się na haśle wypisywanym często na polskich sztandarach Bóg, Honor i Ojczyzna. Na zakończenie Eucharystii odbył się Apel Poległych, po którym zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn narodowy Niedzielne uroczystości zakończyły się poczęstunkiem przygotowanym w sali parafialnej.

ks. Kazimierz Długosz SChr13 listopada 2019r. 16 listopada 2019r. 341 4352