Wszystko dla Boga i Polonii...

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ustanowiony w 2007 r. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zauważono w naszych placówkach duszpasterskich: przede wszystkim w modlitwie za ofiary «Golgoty Wschodu» sprzed 85 lat, lecz również za ofiary trwającej od ponad trzech lat wojny w Ukrainie oraz w intencji jej zakończenia i pokoju na świecie, pokoju we wszystkich tych miejscach, gdzie dziś panuje przemoc i nienawiść. Szczegółowe sprawozdanie dotarło do nas z Manchester…

Z okazji 85. rocznicy mordu katyńskiego w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2025 r. w kościele Miłosierdzia Bożego w Manchester została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji pomordowanych Polaków w Katyniu i innych miejscach sowieckiej kaźni. Przewodniczył jej proboszcz miejscowej wspólnoty polonijnej ks. Karol M. Rogasik SChr, który również wygłosił okolicznościową homilię. W takcie kazania ks. Karol wskazał na znajdujący się drzeworyt Matki Bożej Kozielskiej w kościele, który został przywieziony z Kozielska przez Monte Cassino do Manchester.

Po Liturgii jej uczestnicy udali się na Cmentarz Południowy, gdzie odbyły się dalsze uroczystości przy uroczyście odsłoniętym przed 35. laty przez ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego Pomniku Katyńskim (który jest drugim, po londyńskim, memoriałem upamiętniającym tę straszliwą zbrodnię). Pomnik ten, który ustawiono i odsłonięto zanim oficjalnie Federacja Rosyjska przyznała się do tego mordu, został w bieżącym roku poddany generalnej renowacji, dzięki pomocy Konsulatu Generalnego RP. Tam zostały złożone wiązanki kwiatów, m.in. przez Ireneusza Truszkowskiego Konsula Generalnego w Manchester, Piotra Solskiego Prezesa Rady Parafialnej, a także przez Danutę Antonik Dyrektor Szkoły Polskiej oraz przedstawicieli harcerstwa.

W trakcie uroczystości głos zabrał ks. proboszcz Karol Rogasik, Pan Konsul Generalny oraz Pan Tadeusz Musioł, który był członkiem Rządu RP na Uchodźstwie (w jednym z Gabinetów Kazimierza Sabbata był najmłodszym jego wiceministrem) i nadto działał na rzecz nagłośnienia mordu katyńskiego i brał udział w Komitecie Wykonawczym budowy pomnika.

tekst i fotografie: ks. Karol M. Rogasik SChr

*    *    *

Okolicznościowe celebracje zorganizowano również w Budapeszcie. W Stargardzie oddano również hołd tym, którzy zginęli 15 lat temu w drodze, by pokłonić się pomordowanym polskim oficerom w Lesie Katyńskim.

 


230 324

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone