Fotogalerie
Albumy zdjęć prezentujące życie zgormadzenia i wspólnot.

Maryjna procesja w Manchester
W niedzielę 6 lipca 2025 r. w Manchester odbyła się centralna procesja Maryjna organizowana przez wspólnotę włoską, w którą zaangażowała się nasza parafia. Tegoroczne wydarzenia przybrało bardziej podniosły wydźwięk z powodu trwającego Roku Jubileuszowego.

Wśród budapeszteńskiej Polonii…
Pośród budapeszteńskiej Polonii dzieje się… Wiele wydarzeń swoje miejsce ma w tzw. kościele polskim w dzielnicy Kőbánya – w wybudowanym w początkach XX wieku i poświęconym przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda SDB w sierpniu 1930 r. W końcu czerwca 2025 r. miały miejsce niewątpliwie bardzo ważne wydarzenia: jedno związane z rocznicą Poznańskiego Czerwca 1956 r., a drugie z Patronem węgierskiej Polonii…

Spotkania formacyjne młodzieży polonijnej

Polonijny Festyn Rodzinny w Aulnay sous Bois
15 czerwca 2025 r. polska parafia w Aulnay-sous-Bois zorganizowała wyjątkowy festyn polonijny, który przyciągnął tłumy Polaków oraz lokalną społeczność. Wydarzenie, którego celem było zacieśnienie więzi między Polonią a mieszkańcami miasta, odbyło się w radosnej atmosferze.

Zjazd naszych rodziców
W dniach 20-22 czerwca 2025 r., a więc wtedy, gdy w rok dnie są najdłuższe, a noce najkrótsze, w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu miało miejsce doroczny zjazd rodziców braci i księży chrystusowców. Pod opieką przełożonego domu ks. Ryszarda Szymanika SChr oraz towarzyszących mu autorów niniejszego sprawozdania, ks. Mariana ‘Mario’ Jachyma SChr i br. Marcina Kulisza SChr nasi rodzice mogli spędzić miło czas, pobyć ze sobą, a ponadto zobaczyć kilka miejsc i poznać nowe postaci…

Uroczystości odpustowe w Quedas do Iguaçu
Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Quedas do Iguaçu, prowadzona przez księży chrystusowców i w której obecnie proboszczem jest ks. Andrzej Wojteczek SChr pełniący również funkcję przełożonego prowincji Towarzystwa Chrystusowego obejmującą Brazylię, przeżywała w ostatnią niedzielę 8 czerwca 2025 r., uroczystości odpustowe. Zostały one poprzedzone Triduum.

XI Góra Tabor Junior
W nieco zmienionym terminie, bo już na początku czerwca (a dokładnie w sobotę 7 czerwca 2025 r.), dzieci z duszpasterstw z parafii Towarzystwa Chrystusowego wraz ze swoimi księżmi, siostrami zakonnymi, opiekunami świeckimi wzięły udział w XI już Górze Tabor Junior. Podobnie jak w zeszłym roku odbyła się ona w podgoleniowskim Marszewie. Hasłem stały się słowa niezwykłego człowieka – piętnastoletniego bł. Carla Acutisa: „Eucharystia autostradą do nieba”. To właśnie ta postać towarzyszy w tym roku dzieciom podczas spotkań formacyjnych, gdyż chyba nikt tak jak ten Boży Influencer nie umie trafić do dzieci i młodzieży.

Prymicje w Domu Głównym, seminarium, nowicjacie i wśród najstarszych chrystusowców…

Święcenia w Roku Jubileuszowym 2025
Siedmiu młodych chrystusowców we wtorek 20 maja 2025 r. przyjęło sakrament święceń: czterech diakonów, Kamil, Krystian, Patryk i Piotr, zostało wyświęconych na prezbiterów, a trzech akolitów, Bartosz, Grzegorz i Wiktor – na diakonów.

Majowe pielgrzymowanie do Kevelaer
Niemiecka Polonia ma swoje tradycyjne miejsca, do których podąża – to przede wszystkim maryjne sanktuaria w belgijskim Banneux (Sanktuarium Matki Bożej Ubogich) oraz te w Niemczech: w Kevelaer (Sanktuarium Pocieszycielki Strapionych) i Neviges (Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju zwane westfalską Częstochową).

Wspólnotowe dziękczynienie za 80 lat posługi chrystusowców w rocznicę pierwszej Mszy Świętej w powojennym Szczecinie…
Przemówienie naszego Założyciela, Prymasa Polski Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB wygłoszone przed 80 laty na zakończenie pierwszych powojennych rekolekcji kapłańskich było czymś w rodzaju programu na duszpasterskie posługiwanie wśród osiedlających się naszych Rodaków na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

Jasnogórska Ikona w Kurytybie
Peregrynująca przez Ziemię Ikona Jasnogórska w intencji obrony życia, jak wspominają kroniki, dotarła do Ziemi Krzyża Południa.

‘Imieniny’ polskiej parafii w Manchester

Śluby wieczyste w Roku Jubileuszowym 2025
Niedziela w Oktawie Paschalnej, od 25 lat celebrowana jako Niedziela Bożego Miłosierdzia, od lat jest dniem, w którym młodzi chrystusowcy ofiarują Bogu na zawsze, na wieki siebie, czyli to, kim są oraz wszystko co, posiadają, aby Pan przez nich i ich wierną służbę na rzecz Polonii świata mógł światu objawiać swoją miłość i zbawczy plan wobec niego.

Droga Krzyżowa ulicami stolicy Nadrenii Północnej-Westfalii

XI Spotkanie Dzieci «U Króla»
W ostatnią sobotę marca 2025 r. miało miejsce XI Spotkanie Dzieci «U Króla», które tradycyjnie odbyło się w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie. Jest to wstęp do «Góry Tabor Junior» – dorocznego podsumowania roku katechetycznego. Tegoroczną postacią stał się błogosławiony Carlo Acutis, który już niedługo zostanie ogłoszonym świętym Kościoła, a hasłem: Eucharystia autostradą do nieba.

Kolejni ministranci na Ilfordzie i w Waltham Cross
W niedzielę 2 marca 2025 r. w polskiej parafii Ilford, Waltham Cross i Southend odbyła się radosna uroczystość. Otóż 13 kandydatów: siedmiu we wspólnocie Ilford i sześciu w Waltham Cross zostało ustanowionych ministrantami.

Zakonne rekolekcje chrystusowców posługujących w krajach Europy
Na grobach Apostołów modliłem się o ducha apostolskiego
dla członków Towarzystwa Chrystusowego,
o pełne i wyłączne oddanie się zadaniom jego,
o taki żar gorliwości, iżby spalił wszystko to,
co samolubne w jakiemkolwiek znaczeniu,
a miłością Bożą bez granic uszlachetnił
i spotęgował wszystko to, co jest pierwiastkiem szlachetnym
i z łaski Bożej porywem ku doskonałości i ofierze z siebie.
(z listu kard. Augusta Hlonda do o. Ignacego Posadzego z 21 listopada 1934 r.)
W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu chrystusowcy posługujący wśród Polonii różnych krajów Europy przeżywali swoje doroczne ćwiczenia rekolekcyjne.

Wizyta bpa Jana Piotrowskiego w Brazylii
Jak możemy przeczytać w oficjalnym serwisie www diecezji kieleckiej na przełomie lutego i marca 2025 r. jej ordynariusz a jednocześnie Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski przebywał w Ameryce Południowej, spotykając się z pracującymi tam polskimi misjonarzami. Towarzyszył mu ks. Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarz tejże Komisji. W ramach tej wizyty duszpasterskiej przybyli również do Brazylii, gdzie spotkali się z polskimi misjonarzami pracującymi w Kurytybie i okolicy. Posługujący w Kurytybie ks. Kazimierz Długosz SChr (nota bene pochodzący z Kielc) przesyła szczegółową relację…

Wizytacja ks. Generała w zachodniej Kanadzie
Napomknęliśmy w naszym zakonnym kalendarium, że nasz Przełożony Generalny w styczniu i w lutym przebywał w Kanadzie i Australii (gdzie przewodził formacyjnym zjazdom chrystusowców). Od ks. Jacka Walkiewicza SChr, przełożonego prowincji północnoamerykańskiej otrzymaliśmy szersze sprawozdanie z pobytu ks. Generała w Kanadzie, które przedstawiamy…

80. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Pawła Kontnego
"Najbardziej przekonujące świadectwo (...) nadziei dają nam męczennicy, którzy niezachwiani w wierze w zmartwychwstałego Chrystusa, byli w stanie wyrzec się życia tu na ziemi, aby nie zdradzić swego Pana” (Spes non confundit, 20)" - tak napisał papież Franciszek w Bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025, który przeżywany jest z kolei pod hasłem "Pielgrzymi nadziei".
Doskonale zatem - już praktycznie na początku tegoż Roku (1 lutego) - w obchód Jubileuszu wpisała się 80-ta rocznica śmierci sługi Bożego ks. Pawła Kontnego SChr. Stając w obronie dziewcząt, poniósł śmierć z rąk sowieckiego żołnierza. Zatem "zginął jako dobry pasterz za owce swoje" - jak mówi inskrypcja nagrobna ks. Pawła, stając się tym samym "świadkiem (martyr) nadziei".

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Jubileuszowym Roku Nadziei
Od 1997 roku z woli św. Jana Pawła II w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – szczególny dzień modlitwy w intencji tych, którzy przez śluby albo inne święte więzy naturą zbliżone do ślubów zobowiązują się do praktykowania rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz oddają się całkowicie na własność umiłowanemu nade wszystko Bogu, poświęcają się Jemu, Jego służbie i czci (por. KK 44). To dzień, w którym ci, co podjęli tę formę życia mogą się spotkać na wspólnym uwielbianiu Pana oraz dziękczynieniu za dar powołania i wszelkie Boże dobrodziejstwa. To także dzień, w którym można zobaczyć bogactwo form życia poświęconego Bogu oraz wielość charyzmatów, które uwidocznione są przez wielobarwność i różnorodność strojów noszonych na co dzień przez osoby zakonne.