dodano: 2020-01-13 22:53:00 edycja: 2020-03-21 17:41:41 autor: 230 odsłon: 5752

Gwiazdka w Argenteuil i świąteczno-noworoczne spotkania polonijne we Francji

W niedzielę 12 stycznia 2020 r. w sali Jean Vilar w Argenteuil odbyły się doroczne jasełka, szkolna ‘Gwiazdka’ oraz pokaz tańców folklorystycznych, ponadto kwestowano na rzecz WOŚP. Organizatorem tego wydarzenia, tak jak co roku, było Stowarzyszenie prowadzące Szkołę Polską im. Marii Curie Skłodowskiej w Argenteuil.W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: pani Izabela Młynarska, żona Ambasadora RP w Paryżu, przedstawiciele miasta i gminy Argenteuil – burmistrz Georges Mothron z małżonką i jego zastępcy: Xavier Pericat oraz Gilles Savry. W swoich przemówieniach przybyli goście wyrazili swoja sympatię z francuską Polonią oraz podziękowali za zaproszenie na uroczystość. W sumie na sali zgromadziło się ponad 500 osób, które podziwiały nowoczesne jasełka, gwiazdkę szkolną oraz pokaz tańców folklorystycznych w wykonaniu dziecięcej grupy tanecznej «Motylki». Oczekiwany długo gość, Święty Mikołaj, niestety rozchorował się na grypę żołądkową, ale w zastępstwie wysłał swoja piękną córkę i kuzynki, które obdarowały wszystkie dzieci darmowymi łakociami. Swój występ zaprezentował również folklorystyczny zespół młodzieżowy «Wici». Była uczta dla ducha, ale nie zabrakło też uczty dla ciała: w przygotowanym ‘barze’ można było się delektować przysmakami kuchni polskiej oraz spróbować swojego szczęścia w loterii i wygrać główną nagrodę, którą były bilety na koncert Bajmu w Paryżu oraz bilety wstępu do parku rozrywki dla dzieci Saint Paul.

Małgorzata Ruszała

Dołączamy fotorelację ze wspólnego spotkania, a także z innych podobnych spotkań:
•    opłatkowe spotkanie Polonii z Lazurowego Wybrzeża;
•    kolędowanie w Bagnolet;
•    jasełka i Trzej Królowie w Aulnay sous Bois;
•    jasełka w Saint Denis;

Ponadto z koncertem kolęd w kościele św. Józefa w Aulnay sous Bois wystąpił miejscowy chór «Soli Deo» a jasełkowo-gwiazdkowe spotkania odbyły się w Bruay La Buissière oraz Houdain.

Zapraszamy ponadto do odwiedzin serwisu www prowincji pw. MB Częstochowskiej i do kalendarium prowincjalnego, w którym pośród informacji znajdziemy résumé wydarzeń ostatniego półrocza z niektórych placówek duszpasterskich we Francji.13 stycznia 2020r. 21 marca 2020r. 230 5752