dodano: 2022-11-28 16:05:16 edycja: 2022-12-01 09:13:12 autor: 230 odsłon: 2303

II Ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii w Toruniu

W dniach 24-26 listopada 2022 r. w Toruniu odbył się II Zjazd Badaczy Polonii, zorganizowany przez ministra Jana Dziedziczaka, Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz przez Uniwersytet im Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W Zjeździe uczestniczył nasz współbrat ks. prof. UAM dr hab. Bernard Kołodziej SChr. Obrady toczyły się w trzech sekcjach: Polonia i Kościół, Historia i Archiwa Polonijne oraz Badania Polonii Współczesnej. Ogółem wygłoszono 21 referatów. W pierwszej sekcji referat wygłosili m.in.: ks. Kołodziej pt. «Dzieje Archiwum Parafii katolickiej pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Harbinie, Mandżuria» oraz Katarzyna Cegielska na temat polonijnej działalności księdza biskupa Stanisława Stefanka SChr.
ks. Bernard Kołodziej SChr

Więcej o spotkaniu w Toruniu można dowiedzieć dzięki informacjom dnia w lokalnym oddziale TVP, polonijnemu programowi informacyjnemu nadawanemu w TVP Polonia, relacji w radiu PiK, a na oficjalnym profilu społecznościowym ministra Dziedziczaka znajdziemy kilka fotografii.

(dołączona fotografia jest screenem programu informacyjnego z TVP3 Bydgoszcz)

*    *    *

Również w Toruniu w tym czasie odbywał się XV Międzynarodowy Kongres zorganizowany przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej pod hasłem «Katolicy a wojna i pokój». Taką tematykę ‘podpowiedział’ kontekst – czasy, w których żyjemy: czasy naznaczone dziesięcioma miesiącami wojny w Ukrainie. W Warszawie tymczasem zderzenia kulturowe i cywilizacyjne – zderzenie tego, co ukształtowało i kształtowało cywilizację europejską przez 2000 lat ze współczesnymi prądami i pomysłami na budowanie rzeczywistości stanowiły podstawę ożywionej dyskusji dziennikarzy, publicystów i naukowców – autorytetów w wielu dziedzinach oraz dzielenia się refleksjami i spostrzeżeniami wokół zagadnienia zderzenia kulturowego w Unii Europejskiej i tego, jak rozumiemy polskość. Do aktywnego uczestnictwa w tych spotkaniach został zaproszony nasz Współbrat, ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr, który w toruńskim spotkaniu przypomniał kontekst i przesłanie pielgrzymki św. Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 r. a w warszawskim wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat transcendencji wpisanej w polskość, w którym podkreślił znaczenie Chrztu Polski w 966 r., a także ważnych wydarzeń ostatniego czasu – przygotowania i obchodów millennium tego Chrztu i pielgrzymki papieskiej w 1979 r. Natomiast 30 listopada 2022 r. ks. prof. Bortkiewicz wziął udział w konferencji pt. «Chrystianofobia – chrześcijaństwo poza granicami tolerancji» zorganizowanej w Szczecinie przez Stowarzyszenie «Fidei Defensor».

*    *    *

Na kanale YouTube Stowarzyszenia znajdziemy również rozmowę z duszpasterzem akademickim ze Szczecina ks. Marcinem M. Stefanikiem SChr, który przedstawia naszą wspólnotę zakonną, jego specyfikę i misję oraz jej Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Ów wywiad wpisuje się w obchody naszego 90-lecia istnienia, a także przygotowuje do obchodów 75 rocznicy śmierci Prymasa Hlonda, która przypadnie w październiku 2023 r.

 


28 listopada 2022r. 01 grudnia 2022r. 230 2303