dodano: 2020-07-25 19:56:26 edycja: 2020-07-25 22:55:42 autor: 230 odsłon: 5171

Imieniny Przełożonego Generalnego

W przypadające 25 lipca święto św. Jakuba Apostoła Kościół wspomina również św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Ów patron kierowców jest patronem naszego przełożonego generalnego, ks. Krzysztofa Olejnika SChr, toteż jego osobę i posługę otaczamy modlitwą, by Pan nieustannie posyłał światło i dary Ducha Świętego potrzebne na drogach życia i powołania, potrzebne do wzrastania w świętości.

W godzinach porannych swoje imieniny ks. Generał celebrował z najstarszymi chrystusowcami tworzącymi wspólnotę domu chrystusowca-seniora w Puszczykowie, natomiast późnym popołudniem we wspólnocie domu głównego i seminarium w Poznaniu. Okolicznościową homilię podczas Mszy Świętej w kaplicy seminaryjnej wygłosił ks. Maciej Piaskowski SChr, nowo ustanowiony dyrektor zakonnego wydawnictwa Hlondianum i księgarni.

Nawiązując do życia i zajęć patronów dnia – świętych Jakuba i Krzysztofa, kreślił portret kapłana i zakonnika, dobrego duszpasterza i dobrego przełożonego. Tak, jak rybak (którym był św. Jakub Apostoł) dobry duszpasterz i przełożony powinien umieć mężnie przyjmować porażki, dobrze odczytywać zewnętrzne znaki oraz nieustannie spoglądać głębiej i dalej, by dostrzec to, co wartościowe a często niewidoczne… Tak, jak Krzysztof (co się tłumaczy ‘niosący Chrystusa’) dobry kapłan i zakonnik mświadectwem życia tegoż Chrystusa ma pokazać światu… I tak, jak ci dwaj święci dobry duszpasterz, a także dobry przełożony nie powinien bać się zaryzykować i być zdolnym do poświęcenia nawet własnego życia…

Na Mszy w Poznaniu w intencjach ks. Generała poza mieszkańcami domu głównego i klerykami modlili się przybyły na pogrzeb śp. kard. Grocholewskiego delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, przebywający na wakacjach i świętujący w bieżącym roku diamentowy jubileusz kapłaństwa ks. Aleksander Melbruda SChr z domu prowincjalnego w Bochum, magister nowicjatu i przełożony domu nowicjackiego ks. Karol Kozłowski SChr, pracujące w agendach domu głównego Siostry Wspólnej Pracy oraz przełożona i radne generalne Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.

Ponadto tego dnia w południe w bazylice archikatedralnej w Poznaniu odbywały się uroczystości pogrzebowe śp. kard. Zenona Grocholewskiego, którym przewodniczył papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski a żałobne kazanie wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.25 lipca 2020r. 25 lipca 2020r. 230 5171