dodano: 2019-11-20 22:47:26 edycja: 2019-11-21 23:51:10 autor: 230 odsłon: 2761

Jesienne dni formacyjne księży wikariuszy

Niemalże w przededniu naszego tytularnego święta do domu głównego w Poznaniu przybyli wikariusze i prefekci z placówek duszpasterskich chrystusowców w całym kraju na swoje formacyjne spotkanie.

Tematyka tego spotkania koncentrowała się na kapłańskiej i zakonnej tożsamości i codzienności: jak tę codzienność przeżywać i jak radzić sobie, gdy przychodzi kryzys. Wykłady i prowadzone warsztaty przez zaproszonych gości – znanych duszpasterzy i psychoterapeutów mogą stanowić pomoc w podejmowaniu podjętych wyzwań i zagadnień.

Do tematu kryzysu nawiązał także w swoim kazaniu przełożony generalny, ks. Krzysztof Olejnik SChr, który przewodniczył Mszy Świętej na zakończenie pierwszego dnia, w liturgiczne wspomnienie św. Rafała Kalinowskiego. Wychodząc od ewangelijnej przypowieści o minach z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 19,11-28) ks. Generał mówił o Panu Bogu, który udziela każdemu konkretnych darów i dla każdego kreśli projekt – scenariusz życia. My możemy to podjąć czyli pójść na współpracę z Bogiem bądź zrezygnować, pozostać biernym. Jeżeli zdecydujemy się podjąć ów trud, podjąć pewne działania, Pan będzie nas umacniać, będzie nam błogosławić i nawet kryzys, który dopadnie może stać się darem, swoistym błogosławieństwem. Przez te trudności Bóg chce nas nieustannie przekonywać do swojego scenariusza na życie, chce naszego wzrostu w służbie Bożej… Na zakończenie refleksji ks. Generał przywołał obszerny fragment z listu pasterskiego naszego Założyciela, kard. Augusta Hlonda „O zadaniach katolicyzmu wobec walki z Bogiem” na Środę Popielcową AD 1932, w którym znajdujemy receptę jak przepracowywać to wszystko, co trudne; to wszystko, co staje się naszym codziennym krzyżem. A znajdziemy tam zachętę do codziennej lektury i medytacji Biblii oraz adoracji Najświętszego Sakramentu (która nota bene poprzedziła koncelebrowaną Eucharystię).

Drugi dzień, gdy w liturgii Kościoła przypada wspomnienie Ofiarowania NMP, rozpoczęły wspólne rozmyślanie i Msza Święta, której przewodniczył ks. Maksymilian Ślusarczyk SChr, jeden z wyświęconych pół roku temu kapłanów. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Krzysztof Jeruzalski SChr, najstarszy kapłańskim stażem uczestnik dni formacyjnych.

Kilka zdjęć dzięki życzliwości ks. Mateusza Sochy SChr, nowego referenta powołaniowego i socjusza w naszym nowicjacie, ponadto zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie www seminarium, których autorem jest kl. Piotr Gutsche SChr.20 listopada 2019r. 21 listopada 2019r. 230 2761