Wszystko dla Boga i Polonii...

Jubileusz 150-lecia obecności Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji na ziemiach polskich

Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji to młodsza gałąź Zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary (klarysek), która powstała w 1854 r. we Francji i łączy ideał klariańskiego ubóstwa z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu w duchu dziękczynienia i ekspiacji. Na ziemie polskie (wtedy pod zaborami, a dziś należące do Ukrainy) przybyły w 1873 r., konkretnie do Lwowa i wybudowały kościół i klasztor przy ówczesnej ul. Kurkowej (dziś jest to cerkiew Kościoła Prawosławnego Ukrainy pw. Świętego Jana Złotoustego przy ul. Łysenki). 150. rocznicę tego wydarzenia siostry celebrowały razem z naszymi klerykami i mieszkańcami Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Mszy Świętej przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Uroczystości jubileuszowe poprzedziły rekolekcje Matek Przełożonych klasztorów Federacji Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji oraz Zgromadzenie Federacji.
Cieszymy się, że nasz Dom Rekolekcyjny gości klaryski w tych ważnych dniach dla ich zakonu.
(na podstawie profili społecznościowych naszego Domu Rekolekcyjnego w Poznaniu i WSD Towarzystwa Chrystusowego)

O tym wydarzeniu przeczytamy również w serwisie KAI.

*    *    *

Nasz dom poznański, w którym już od czterech lat działa Dom Rekolekcyjny gości wielu zacnych gości: raz po raz w naszym zakonnym kalendarium próbujemy ich prezentować. Przybył doń choćby zwycięzca II Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Pieśni Patriotycznych «Musica Patriae» 2023 dziecięcy chór «Clave de sol» ze Szczucina.

Swoje drzwi dla różnych grup i osób pragnących pogłębić swoją wiarę od ponad roku otwiera dom chrystusowców w Mórkowie. Dodatkowo dla naszych nowicjuszy takie spotkania formacyjne różnych grup duszpasterskich i stowarzyszeń kościelnych mogą być okazją do poznania różnorodności charyzmatów i posług w Kościele.

fot. ks. Mateusz Socha SChr

*    *    *

W tę samą niedzielę w swoim Domu Generalnym w Puszczykowie jubileusz stulecia istnienia zgromadzenia celebrowali Bracia Serca Jezusowego. W uroczystościach wzięli udział bracia i księża z Towarzystwa Chrystusowego z domu chrystusowca-seniora, a przewodniczyli im ordynariusze niemalże wszystkich diecezji, w których bracia posługują.

 


230 2806

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone