Wszystko dla Boga i Polonii...

Jubileusz 50-lecia istnienia parafii w Balsa Nova

W pierwszą niedzielę miesiąca, 4 lutego, parafia p.w. Dobrego Jezusa w Balsa Nova świętowała jubileusz 50-lecia powstania.

Od samego początku pracują w niej księża z Towarzystwa Chrystusowego. Uroczysta Msza św. poprzedzona została tradycyjną procesją po rzece Iguaçu. Uczestniczyło w niej kilkanaście łodzi motorowych. W jednej z nich wieziono figurę Matki Bożej Opiekunki Żeglarzy. Kult Mossa Senhora dos Navigantes od początku istnienia parafii jest bardzo żywy wśród miejscowych wiernych. Związany jest z uzależnieniem od przepływającej przez miejscowość rzeki, która dawniej była jedyną drogą komunikacji ze światem zewnętrznym.

Podczas uroczystości zabrał głos prefekt powiatu. W swoim przemówieniu nawiązał do początków parafii oraz budowy pierwszego drewnianego kościoła, który później został zastąpiony murowaną świątynią. Obecny proboszcz, ks. Henryk Bazis SChr, podziękował wszystkim za troskę o parafię.

Eucharystii przewodniczył prowincjał chrystusowców w Brazylii ks. Kazimierz Długosz SChr. W swoim słowie wyraził wdzięczność wszystkim dotychczas posługującym w Balsa Nova proboszczom, a do wiernych skierował słowa uznania za istniejącą w tym miejscu współpracę między księżmi a świeckimi.

Wskazał też na elementy, które przyczyniają się do budowy wspólnoty parafialnej oraz rodzinnej.

Jubileusz parafii był również okazją do promocji wydawanego w języku portugalskim pisma Miłujcie się. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele każdej wspólnoty należącej do parafii oraz obecni kapłani otrzymali od proboszcza figurkę Dobrego Jezusa.

Druga część uroczystości – obiadowa-  odbyła się w salonie parafialnym, gdzie rada parafialna przygotowała rozmaite atrakcje.

 

Sięgnijmy przy okazji do historii parafii…

Miejscowość Balsa Nova powstała w regionie zwanym Tamanduá. Zamieszkiwali tam Indianie ze szczepu Carijós, którzy wykorzystywali miejsce do sygnalizowania przy użyciu ognisk zbliżającego się niebezpieczeństwa. Tamanduá często służyło także jako punkt oparcia dla poganiaczy bydła przybywających z południa i udających się ze swoimi stadami do São Paulo i innych brazylijskich miast. Mała osada, która tam powstała, była zupełnie odosobniona. Używano jedynie ścieżek wytyczonych przez poganiaczy bydła. Ze względu na trudności związane z przeprawą przez pobliską rzekę Iguaçu, która odbywała się na czółnach, zbudowano małą, złożoną z czterech czółen, tratwę (balsa). Po kilku latach podczas powodzi tratwa ta została zniszczona. W 1891 roku przy okazji prac związanych z budową drogi kolejowej zbudowano także nowy prom (balsa nova). Wkrótce po jego inauguracji zapomniano dawną nazwę i zaczęto używać obecnej - Balsa Nova. Budowa kolei oraz nowego promu przyczyniły się do rozwoju miejscowości. Wybudowano wiele nowych domów, powstały sklepy oraz apteka. W 1914 roku powstał także drewniany kościół, który w 1956 roku zastąpiła świątynia murowana. Parafia Dobrego Jezusa w Balsa Nova została utworzona 1 lutego 1968 roku. Pierwszym proboszczem został mianowany chrystusowiec ks. Józef Pytel SChr. Od tego czasu przeprowadzono remont kościoła głównego, wybudowano kilka kościołów filialnych, plebanię oraz salon parafialny. Do parafii oprócz kościoła głównego należy sześć kościołów filialnych, gdzie regularnie odprawiana jest Msza św. W 2016 r. w parafii 71 dzieci przystąpiło do pierwszej Komunii św. i 40 otrzymało sakrament bierzmowania. Sakrament małżeństwa zawarło 16 par. W pracy duszpasterskiej pomaga 56 katechetów i 46 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii. Z inicjatywy ks. Benedykta Grzymkowskiego SChr i ks. Andersona Spegiorina SChr w Balsa Nova powstał zespół folklorystyczny „Szarotka”.

Powiat liczy prawie 11 tys. mieszkańców, wśród których większość stanowią potomkowie polskich imigrantów.

Proboszczowie Towarzystwa Chrystusowego pracujący w parafii:

ks. Józef Pytel (1968-1969)
ks. Jan Nowiński (1969-1977)
ks. Bolesław Liana (1977-1984)
ks. Alojzy Klein (1984-1987)
ks. Benedykt Grzymkowski (1987- 2003)
ks. Józef Poszwa (2003 -2011)
ks. Alojzy Laimann (2011)
ks. Antônio Polanczyk (2012-2016)
ks. Henryk Bazis (od 2016)


341 9490

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone