Wszystko dla Boga i Polonii...

Jubileusz dwudziestolecia kapłaństwa w Aulnay sous Bois.

W niedzielę 21 maja br. podczas uroczystej Mszy świętej dwudziestolecie kapłaństwa obchodził ks. Roman Wrocławski SChr, proboszcz parafii w Aulnay sous Bois wraz z pięcioma innymi księżmi, kolegami rocznikowych księdza Romana. Współbracia, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 20 maja 1997 roku przyjechali z różnych stron świata.

Przewodniczący uroczystej Liturgii ks. Przemysław Karasiuk SChr przybył z dalekiej Australii (pełni tam funkcję przełożonego prowincji chrystusowców), głoszący homilię ks. Jerzy Molewski SChr dwanaście lat duszpasterzował w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie (od roku pracuje w redakcji czasopisma „Miłujcie się”), ks. Andrzej Szoda SChr, który choć przybył z Polski (Władysławowo), wcześniej wiele lat pracował na Białorusi (Iwie, Niedźwiedzica, Hancewicze), ks. Wiktor Abelmazow SChr przyjechał z Ukrainy (Kamieniec Podolski), oraz o. Damian Kosecki CCG (ze zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani) przyjechał z Polski (Włocławek). Ojciec Damian, chociaż należy do innego zgromadzenia, razem z pozostałymi jubilatami studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu i razem z nimi też otrzymał święcenia (podobnie jak wielu jego starszych i młodszych Współbraci). Przez długie lata pełnił on funkcję kapelana więziennego w różnych miastach w Polsce, a obecnie jest proboszczem budującego się kościoła – Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki przy tamie we Włocławku (w miejscu gdzie wrzucono kapelana ‘Solidarności’ do Wisły). Ciesząc się z obecności wszystkich księży, dziękujemy wraz z nimi za te dwadzieścia lat kapłaństwa. Podczas homilii ks. Jerzy mówił między innymi „(…) Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. Dzieci powinny szanować i kochać rodziców. Jeśli wchodzimy w relację miłości z Bogiem, to mamy, my chrześcijanie, ten szczególny dar miłości Bożej. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za dwadzieścia lat kapłaństwa. Od dwudziestu lat próbujemy w szczególny sposób, codziennie „dotykając” Chrystusa, fascynować się Bożą miłością. Im bardziej Go poznajemy, tym bardziej widzimy jak ogromną miłością nas obdarza, jak wiele Bóg nam daje. (…) A na miłość odpowiada się miłością. Odpowiedzmy sobie dziś wszyscy na pytanie: czy ja kocham Pana Boga? Jaką miłością odpowiadamy na Jego miłość?.(…).”
Rocznica święceń to czas dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa. A czym jest kapłaństwo? To przede wszystkim powołanie. To godność żądająca od człowieka ciągłej pracy nad sobą i wielu wyrzeczeń. To mądrość, wrażliwość i wielkie serce. Wstępując na drogę powołania każdy ksiądz składa Bogu ofiarę własnego życia, które od tego momentu z każdym dniem poświęca na większą chwałę Bożą, służąc innym. „Chcę z Bożą pomocą” jest przypieczętowaniem wyboru tej drogi i wzięciem wielkiej odpowiedzialności na swoje ramiona. Składamy dziś Księżom Jubilatom podziękowania i życzenia, aby zawsze towarzyszyła im bliskość Tego, który przed laty ich wybrał i powołał na drogę kapłaństwa. Życzymy, aby nie ustawali w swojej misji i dalej kroczyli wyznaczoną drogą, choć może nie zawsze jest ona łatwa. Niech Dobry Bóg obdarza wszystkich kapłanów siłami i zdrowiem i stawia na drodze wiele życzliwych ludzi, gotowych przyjść z pomocą w głoszeniu Dobrej Nowiny. Bo dzisiejsza uroczysta Eucharystia była również okazją do złożenia podziękowania i życzeń posługującemu od roku w naszej parafii ks. Ryszardowi Kaczorowi SChr, który obchodzi dokładnie 32. rocznicę święceń kapłańskich (święcenia bowiem przyjmował 21 maja 1985 r.). Na jej zakończenie każdy z księży, oprócz serdecznych życzeń, otrzymał wiązankę kwiatów. Ponadto w uroczysty nastrój dzisiejszeego święta wprowadzał śpiew chóru „Soli Deo” pod dyrekcją naszego organisty Bogdana Żądło oraz „Barka” zagrana na skrzypcach przez Paulinę i Amelię, młode, utalentowane muzycznie parafianki. Po Mszy Świętej wszyscy obecni w kościele zostali zaproszeni do ogrodu prowincjalnego na lampkę wina i pyszne ciasta upieczone przez parafianki. Nad całością uroczystości jubileuszowych czuwali członkowie Rady Duszpasterskiej. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się do pomocy w przygotowaniu jubileuszu.
Elżbieta Noster


230 10445

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone