dodano: 2022-06-13 14:15:00 edycja: 2022-06-19 22:51:53 autor: 230 odsłon: 3011

Jubileuszowe uroczystości w Lublinie

W sobotę 11 czerwca 2022 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem KUL.

Uczestniczył w ich i nasze zgromadzenie reprezentował zaproszony ks. Wiesław Wójcik SChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego im. kard. Augusta Hlonda. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą koncelebrowaną w kościele akademickim pod przewodnictwem ks. prof. dra hab. Mirosława Sitarza, prorektora KUL ds. Misji i Administracji.

Od siedmiu lat Ośrodek prowadzi dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL a jego pracownicy zajmuje się badaniami historycznymi, teologiczno-pastoralnymi, prawnymi, psychologiczno-socjologicznymi Polaków poza granicami kraju. Ostatnim największym sukcesem Ośrodka jest inwentaryzacja 200 polskich parafii, centrów kultury w siedemnastu stanach Ameryki Północnej. Obecnie placówka naukowa KUL rozpoczyna drugą erę badawczą nad polskimi organizacjami na świecie. Badacze zajmą się działalnością Polonii między innymi: w Ameryce Południowej, Australii i w pasie Morza Śródziemnego. Ksiądz Wiesław w wystąpieniu podziękował za szeroką i długoletnią współpracę Ośrodka z Towarzystwem Chrystusowym i  za wydawane corocznie „Studia Polonijne”. Problematyka tego periodyku jest nam wszystkim znana i ważne, że nie skupia się na przedstawianiu historii poszczególnych środowisk polonijnych, lecz również ukazuje problemy współczesne Rodaków poza granicami kraju.

tekst i fotografie: WW

Relację ze zdjęciami można znaleźć w serwisie www Polonijnej Agencji Informacyjnej.13 czerwca 2022r. 19 czerwca 2022r. 230 3011