dodano: 2021-01-08 12:51:21 edycja: 2022-01-14 17:17:31 autor: 230 odsłon: 4953

Kolejna publikacja o brazylijskiej Polonii i stosunkach polsko-brazylijskich

„Polska i Brazylia – Bliższe, niż się wydaje” – to tom studiów z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Brazylią oraz 90. rocznicy powstania Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.

Owo dzieło ukazało się pod koniec 2020 r. przy współpracy Zakładu Brazylianistyki i Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Wydawnictwa Muzeum Niepodległości. Książka licząca blisko 800 stron ukazała się w języku polskim i portugalskim i swoje teksty udostępniło prawie 40 autorów. W gronie autorów znalazł się jedyny duchowny, a konkretnie rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, który został poproszony przez organizatorów tego wydania o przygotowanie tekstu na temat „Roli polskiego duszpasterstwa w Brazylii w zachowaniu więzi Polonii z krajem pochodzenia”. Przygotowany i zredagowany artykuł znajduje się we wspomnianej książce na s. 283-314.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Brazylia była pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, która uznała niepodległość Polski. Pierwszy Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej na tym kontynencie został otwarty w Kurytybie, stolicy stanu Paraná. 13 stycznia 1920 r. przybył do tego miasta pierwszy konsul Kazimierz Głuchowski. W trakcie pełnienia swojej służby dyplomatycznej K. Głuchowski odwiedzał polskie skupiska usytuowane na południu tego kraju. Owocem jego odwiedzin, spotkań z emigrantami jest dzieło zawierające szczególne informacje o liczbie, nazwach kolonii czy pochodzeniu naszych osadników. Dla badaczy osadnictwa polskiego w Brazylii książka ta jest bogatą i dokładną kopalnia wiedzy o naszych emigrantach. „Materiały do problemu osadnictwa polskiego w Brazylii”, to właśnie książka autorstwa pierwszego polskiego konsula w tym kraju, wydana przez Instytut Naukowy do Badań Emigracji i Kolonizacji w Warszawie w 1927 r.

Pierwszy poseł Rzeczypospolitej Polskiej hrabia Ksawery Orłowski przybył do Rio de Janeiro – ówczesnej stolicy Brazylii – 27 kwietnia 1920 r. Poseł Orłowski wręczył listy uwierzytelniające prezydentowi Brazylii Epitácio da Silva Pessoa miesiąc później, w dniu 27 maja 1920 r.

Z chwilą otwarcia poselstwa polskiego w Rio de Janeiro – jak zauważa nasz Współzałożyciel Sługa Boży Ojciec Ignacy Posadzy – „od razu podniosło się znaczenie kolonii polskiej. Przedtem Brazylijczycy mawiali często: ‘Polska bez sztandaru nic nie znaczy’. Teraz poczęto Polaków więcej poważać” (ks. Ignacy Posadzy, Drogą Pielgrzymów, Potulice 1938, s. 38).

ks. Zdzisław Malczewski SChr



08 stycznia 2021r. 14 stycznia 2022r. 230 4953