dodano: 2017-11-20 01:32:00 edycja: 2017-11-30 01:32:07 autor: 230 odsłon: 5792

Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza w Bochum

W dniach 16-19.11.2017 w Bochum odbył się Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza. Z Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech (Bochum, Bonn, Dortmund, Düsseldorf, Duisburg-Niederrhein [Emmerich]) przyjechało trzydziestu ministrantów, aby spotkać się i pogłębić swoją wiedzę liturgiczną.

Pierwszy zjazd odbył się w piątek dla lokalnych najmłodszych ministrantów. Tematem ich spotkania było omówienie rodzajów szat liturgicznych, paramentów i używanych w liturgii kolorów. W sobotę przyjechali „starsi ministranci” (powyżej 15 roku życia), którzy swój udział w kongresie rozpoczęli poranną Mszą Świętą. Przewodniczył jej prowincjał ks. Edmund Druz SChr.

Po regeneracji smakołykami przygotowanymi przez rodziców uczestników i wolontariuszy PMK Bochum, rozpoczęły się spotkania w grupach. Jako wsparcie organizatora ks. Marka Ciesielskiego SChr, odpowiedzialnego za formację członków służby liturgicznej na terenie Prowincji św. Józefa, przyjechało z seminarium chrystusowców z Poznania trzech kleryków: Dominik Bieniek, Maciej Murańka, Patrick Studniarz oraz dwóch świeckich animatorów: Jakub Kujawa (parafia NSPJ w Szczecinie) oraz Grzegorz Pruss (Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej)

Spotkanie obejmowało tematy z zakresu znajomości: postaw, paramentów, szat i ksiąg liturgicznych oraz zapoznania się i obsługi Mszału Rzymskiego.

Finałem całego przedsięwzięcia była uroczysta niedzielna Eucharystia sprawowana w kościele św. Józefa w Bochum, do której uczestnicy przygotowywali się starannie przez wszystkie dni kongresu.

Jak wspominają uczestnicy, wydarzenie to nie było jedynie sposobnością do poszerzenia wiedzy liturgicznej, ale również pomogło im zawiązać znajomości ze swymi kolegami - ministrantami z placówek Polskiej Misji Katolickiej, prowadzonych przez chrystusowców.

kl. Patrick Studniarz SChr

Fotogaleria20 listopada 2017r. 30 listopada 2017r. 230 5792