dodano: 2024-05-14 19:16:12 edycja: 2024-06-05 08:23:52 autor: 230 odsłon: 4046

Kronikarz zanotował…

W Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego AD 2024 w parafii św. Józefa w Stargardzie, która jest najmłodszą placówką sióstr misjonarek (posługę w niej podjęły zaledwie rok temu) srebrny jubileusz życia zakonnego przeżywała przełożona tamtejszej wspólnoty sióstr – s. Małgorzata Michalik MChR. W tej uroczystości jubileuszowej brali udział nasi nowicjusze, którzy w ten weekend zawitali do Stargardu.

*    *    *

Kilka dni wcześniej, podczas nieszporów w uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika kandydaci do diakonatu złożyli wymagane prawem wyznanie wiary oraz przysięgę wierności, a w święto św. Macieja Apostoła rozpoczęły się sześciodniowe rekolekcje przed święceniami prezbiteratu i diakonatu czyli duchowe przygotowanie do tych ważnych wydarzeń w ich życiu i w życiu całego zgromadzenia. Odbyły się one w domu nowicjackim w Mórkowie pod kierunkiem ks. Tadeusza Winnickiego SChr.

*    *    *

Pisaliśmy, że w 59. odcinku programu «Agape. Blisko ciebie» jego twórcy zawitali do naszej parafii we Władysławowie. W kolejnej odsłonie zaś znów znajdziemy się na terenie tej parafii, a to względu na związany z nią działający dziecięco-młodzieżowy klub sportowy «Rybak» (materiał między 8:30 a 11:20 programu).

*    *    *

W sobotę 11 maja 2024 r. do Chociwla zjechała młodzież z naszych parafii na Pomorzu Zachodnim wraz ze swoimi duszpasterzami (o czym świadczą serwisy internetowe tych wspólnot). Pod batutą ks. Sebastiana Stawiereja SChr odbyło się tam kolejne Spotkanie Formacyjne młodzieży «Góra Tabor», na którym nie zabrakło modlitwy, śpiewu, adoracji, konferencji i medytacji. Oczywiście kulminacją była Eucharystia z homilią, po której został rozegrany turniej siatkówki. W siatkarskiej rywalizacji drużyn młodzieżowych zwyciężyła parafia św. Ottona z Pyrzyc (może zbliżające się jubileuszowe obchody 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu zobowiązują…, wszak to Pyrzyczanie jako pierwsi były ewangelizowani przez bamberskiego biskupa i z jego rąk przyjęli chrzest). Młodzieżowe spotkanie zakończyła agapa przy ognisku.

*    *    *

Również w sobotę 11 maja 2024 r. przy okazji dorocznej pielgrzymki do Sanktuarium w Divino Amore i przedłużenia uroczystości odpustowej ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika po raz drugi już został zorganizowany Dzień Polonii Rzymskiej. Była wspólna modlitwa i Msza Święta, biesiada, występy taneczne i muzyczne. Polonijne spotkanie zwieńczył koncert zespołu Mała Armia Janosika. Nie zabrakło na nim chrystusowców posługujących w Rzymie i okolicy. Facebookowy profil polskiego kościoła św. Stanisława zamieścił galerię fotografii, a wydarzenie znalazło swoje miejsce w mediach.

*    *    *

Informowaliśmy już, że relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów peregrynują po diecezjach i parafiach w kraju, ale także po polonijnych ośrodkach duszpasterskich. Dotarły m.in. do kościoła św. Bernadety w Argenteuil. W Scarborough natomiast w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego relikwie nowych Błogosławionych zostały wprowadzone do polonijnego kościoła Matki Bożej Królowej Polski.

*    *    *

Tymczasem w parafii pw. Świętego Ducha w Szczecinie Zdrojach uroczystość Zesłania Ducha Świętego AD 2024 była nie tylko typową uroczystością odpustową z sumą odpustową i parafialnym festynem. Poprzedziły ją duszpasterskie dni odpustowe z dziękczynieniem za sakramenty święte, samej sumie odpustowej przewodniczył ks. infułat Stanisław Kotowski, dyrektor Muzeum Diecezji Bydgoskiej, a dzień odpustu przez wieczorny koncert pt. „Śpiew leśnej zięby” stał się dniem inauguracji kolejnego sezonu koncertów organowych, o czym informowały lokalne serwisy medialne. Przy tej okazji przygotowano również wystawę starych pocztówek i fotografii oraz obrazów opowiadających o misji ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu (co wpisuje się w jubileusz 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona zainaugurowanego właśnie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w szczecińskiej katedrze).

*    *    *

Uzupełniamy zaś pobieżny przegląd wydarzeń z naszych ośrodków duszpasterskich z weekendu Zielonych Świąt informacją o dorocznych odwiedzinach pyrzyckiego zespołu wokalnego „Cantus Delicium” w Braunschweigu połączonego oczywiście z koncertem oraz relacją z «Festa delle Genti – Święta Narodów» w Mediolanie.  • 25-lecie kapłaństwa ks. Rektora Jana Hadalskiego SChr

    12 maja 169
  • 14 maja 05 czerwca 230 4046