dodano: 2024-05-05 19:42:56 edycja: 2024-05-06 20:29:13 autor: 230 odsłon: 3669

Majowe święta w Johannesburgu

Można by pokusić się o stwierdzenie, że serce Polaka w początku maja jakby biło jeszcze mocniej, wszak to czas ważnych dni – Święto Konstytucji 3 Maja i uroczystość NMP Królowej Polski. Trzeba jeszcze dodać obchodzony od ponad 20 lat Dzień Flagi RP i Dzień Polonii… Dla Polaków mieszkających w Johannesburgu i uczestniczących w niedzielnych Mszach w Norwood to również święto tytularne ich kościoła Świętego Józefa Robotnika (1 maja przypada wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika/Robotnika).

Uroczyste obchody odbyły się w pierwszą niedzielę maja. Miejscowa Polonia wraz z przesyłającym relację swoim duszpasterzem, ks. Radosławem Szymoniakiem SChr świętowała odpust parafialny, który został przeniesiony z środy 1 maja na niedzielę 5 maja 2024 r. Dodatkową okazją do świętowania były uroczystości jak Dzień Polonii, Święto Konstytucji i inne. Na uroczystości, oprócz Polonii i przedstawicieli różnych organizacji polonijnych, przybyły polskie służby dyplomatyczne, które reprezentował Pan Konsul Generalny Robert Rusiecki. Podzielił się on swoją refleksją nad wartością świętowania tych wydarzeń oraz podziękował zebranym za obecność i pielęgnowanie narodowych zwyczajów i tradycji.

tekst i zdjęcia: ks. Radosław Szymoniak SChr

*    *    *

Parafialny odpust AD 2024 ku czci św. Wojciecha we Władysławowie dopełniony został 6 maja 2024 r. przez nawiedzenie relikwii Świętego, które peregrynują po archidiecezji gdańskiej w ramach przygotowania do jubileuszu 100-lecia utworzenia diecezji. Albowiem trzeba pamiętać, że pierwszy kościół, wzniesiony w latach trzydziestych XX wieku i który stanowi prezbiterium obecnego wybudowanego w latach 1957-1961, był pod wezwaniem Świętego Wojciecha.

*    *    *

Jak przy okazji kolejnej rocznicy urodzin Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Ignacego Posadzego siostry misjonarki ukazywały najmłodszym postać założyciela ich rodziny zakonnej, tak, spoglądając ukradkiem na kalendarz i potulickie kroniki, można by stwierdzić, że na kilka dni przed dniem imienin Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda SDB dzieciom został przedstawiony ten wielki Prymas Polski, założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz architekta polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Odzyskanych, wszak w tych dniach również przypada rocznica pierwszej Mszy Świętej odprawionej w powojennym Szczecinie oraz innych miastach i miejscowościach Pomorza Zachodniego. Sprawował ją 6 maja 1945 r. chrystusowiec, ks. Florian Berlik SChr, jeden z wielu kapłanów tego zgromadzenia, pionierów duszpasterstwa w powojennej historii Pomorza Zachodniego.05 maja 06 maja 230 3669