dodano: 2019-01-14 14:22:00 edycja: 2019-01-16 14:22:26 autor: 341 odsłon: 5810

Msza św. po polsku w Papanduva

W ramach nowenny przed świętem patronalnym ks. Everaldo - proboszcz parafii w Papanduva S.C., poprosił o odprawienie w Święto Chrztu Pańskiego Mszy św. w języku polskim.

Eucharystię poprzedziło spotkanie wiernych z prowincjałem chrystusowców oraz modlitwa różańcowa odmówiona po polsku. Ks. Kazimierz Długosz SChr opowiadał o historii i powiązaniu Kościoła katolickiego z krajem ich przodków. Każdy z uczestników otrzymał różaniec, przekazany przez bp. Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej.

W czasie homilii ks. prowincjał nawiązując do święta mówił o znaczeniu chrztu, zachęcając przy tym obecnych do nadawania swym dzieciom imion świętych patronów. Po Eucharystii wierni kontynuowali świętowanie w salonie parafialnym.

Pragnienie sprawowania Mszy św. w języku polskim wynika to z faktu, że ponad połowa mieszkańców powiatu Papanduva jest polskiego pochodzenia. W miejscowym kościele od zeszłego roku znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Na prośbę wiernych popartą przez miejscowego proboszcza oraz biskupa diecezji Casador zostały one w zeszłym roku przywiezione przez prowincjała chrystusowców z Polski i uroczyście wniesione do kościoła w asyście członków polskiego zespołu Pilsko, który w tym czasie koncertował w tej miejscowości. Warto zauważyć, że miejscowa organizacja polonijna buduje także własnym sumptem oratorium i kaplicę św. Jana Pawła II, które to choć jeszcze w stanie surowym, są już miejscem pielgrzymowania wiernych z diecezji.14 stycznia 2019r. 16 stycznia 2019r. 341 5810