dodano: 2021-11-18 20:16:36 edycja: 2021-11-25 23:14:33 autor: 230 odsłon: 3394

Nagrody XVI Festiwalu «Losy Polaków» rozdane…

Po wielokroć zachęcani do udziału w szesnastej edycji Festiwalu «Losy Polaków» możemy pochwalić się laureatem, który od wielu lat zdobywa nagrody za swoje produkcje, głównie radiowe audycje i reportaże.

W sobotę 13 listopada 2021 r. podczas uroczystej gali kończącej XVI Festiwal «Losy Polaków» chrystusowiec – ks. Mariusz T. Sokołowski SChr otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Programy Radiowe”, którą ufundował prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich p. Krzysztof Skowroński a uhonorowane zostały dwa jego programy: sześcioodcinkowy cykl pt. „Jestem z Polski” oraz trzy katechezy o Prymasie Tysiąclecia, które pojawiły się tuż przed jego beatyfikacją jako duchowe przygotowanie do tego wydarzenia oraz śmiało mogą stanowić początek zaznajamiania się z jego osobą i dziełem życia Prymas#1 – Człowiek Boga, Prymas#2 – Człowiek MARYJNY, Prymas#3 – Człowiek kochający Ojczyznę, więcej niż własne serce. Ale oddajmy głos jurorom, którzy w następujący sposób podkreślali walory reportaży naszego Współbrata:

W kategorii „ Programy radiowe” I Nagrodę otrzymuje ks. Mariusz Sokołowski za cykl 6 programów [podcastów] 15R 021-26 „Jestem z Polski” oraz program 16R035-37 „Prymas Wyszyński [ku beatyfikacji]”. Te audycje rozpowszechniane przez internet, których odbiorcami są głównie Polacy zamieszkali w Australii, mają charakter jakby kazań, w których ks. Mariusz umiejętnie łączy watki elementy katechezy, nauczania religijno-moralnego wątkami narodowymi. Piękny język polski i umiejętności krasomówcze księdza sprawiają, że audycji słucha się z przyjemnością i zainteresowaniem . Zapewne spełniają one przypisana sobie rolę – podtrzymywania u Polaków na obczyźnie więzów z polskością i językiem polskim a jednocześnie z wiarą katolicką i Kościołem.

*    *    *

Gdy mowa już o nagrodach należy wspomnieć, że przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Trójcowie i uroczystego wprowadzenia do świątyni relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia zostały wręczone Medale Komisji Edukacji Narodowej i odznaczenia państwowe dla polonijnych działaczy z Chicago nadane postanowieniem Prezydenta RP z dnia 30 sierpnia 2021 r. Pośród uhonorowanych znalazł się posługujący na Trójcowie nasz Współbrat – ks. Andrzej Totzke SChr. Otrzymał on Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w USA i za promowanie polskiej kultury i tradycji narodowych.

 18 listopada 2021r. 25 listopada 2021r. 230 3394