dodano: 2014-12-07 23:32:59 odsłon: 2492

Parafia na kołach, czyli o duszpasterstwie kierowców.

Każdego dnia chrystusowiec zanosi gorącą prośbę, by Bóg wspierał go w duszpasterskiej posłudze, w poszukiwaniu i ratowaniu polskich dusz wychodźczych, w towarzyszeniu w pielgrzymce wiary Rodakom rozsianym po całym świecie. I ta nasza zakonna i kapłańska posługa ma wiele wymiarów, odbywa się w różnych miejscach i okolicznościach. Jedną z ciekawych form duszpasterstwa jest towarzyszenie kierowcom ciężarówek,

którzy na parkingach odbywają tzw. pauzy, wymagany prawem odpoczynek po wielu godzinach podróżowania – taką formą duszpasterskiego towarzyszenia od wielu lat zajmuje się ks. Władysław Dobroć SChr z Dunkierki. Wyrusza na miejsca postoju kierowców (a w pobliżu Dukierki jest ich kilka), rozmawia z nimi, obdarowuje ich prasą katolicką i zaprasza do udziału w Eucharystii, którą odprawia w każdą sobotę o godz. 16:00 w specjalnie wybudowanej z kontenerów kaplicy w pobliżu jednego z takich parkingów (kaplica została przygotowana dla rybaków i marynarzy przybywających do dunkierskiego portu, ale stała się również swoistą katedrą naszej «parafii na kołach», jak dowcipnie zwykł mówić o tej formie duszpasterstwa ks. Władysław. Duszpasterz o tej posłudze opowiadał już przed kilkoma laty i wywiad ukazał się w prasie („Głos katolicki” rok LI[2009], nr 33[2334], s. 15 oraz „Msza Święta” rok LXV[2009], nr 10[756], s. 38-39) i wciąż można przeczytać go w Internecie.

Początki tego duszpasterstwa były trudne: odzew na zaproszenie kapłana był bardzo nikły, na Mszach gromadziło się zaledwie kilku kierowców. Jednak cierpliwa praca zaczęła przynosić po latach dobre owoce… dzięki zaangażowaniu duszpasterza i kilku szoferów, dla których sprawy życia duchowego są bardzo ważne, na sobotnie Msze zaczęło przybywać więcej osób. W ostatnią sobotę 6 grudnia, co pokazują poniższe zdjęcia, było ponad 30 osób, dla których zabrakło miejsca w kaplicy – trzeba było dostawiać krzesła i taborety. Ks. Władysława i kierowców ciężarówek korzystających z jego duszpasterskiej opieki pragniemy zawierzyć modlitwie czytelników naszego internetowego kalendarium, by kapłańska posługa chrystusowców i innych polonijnych duszpasterzy przynosiła błogosławione owoce, by, jak mówił Kardynał Założyciel, „żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie”.

Przypominamy, że Eucharystia w tej specyficznej katedrze «parafii na kołach» sprawowana jest w każdą sobotę o godz. 16:00 (przybliżony adres: route de la Maison Blanche; Loon Plage).

ks. Tomasz Mikulak TChr

Galeria


07 grudnia 2014r. 2492