Wszystko dla Boga i Polonii...

Grudniowe skupienie - Czas słuchania

W czasie adwentu idąc za wzorem Maryi, Panny Cierpliwie Słuchającej, kilku chłopców, między innymi ze Szczecina, Płotów, Pyrzyc, Wągrowca podjęło się w miniony weekend w domu poznańskim „zasłuchania” w słowo z Ewangelii według św. Marka (4,1-20;26-30). Owoce tego słuchania zależą przede wszystkim od uświadomienia sobie, jaką jest się glebą, a w zasadzie jakie ma się serce, które jest najważniejszym „organem słuchu”. Cztery kategorie gleby – serc przedstawił w przypowieści o siewcy sam Jezus. Można je za ks. Wonsem określić jako serce zwodzone, niestałe, zniewolone i wytrwałe w słuchaniu. Adwentowy czas skupienia ubogacili swoim doświadczeniem słuchania ks. Mariusz Urbanowski SChr, który mówił o słuchaniu sumienia; pan Wiesław Bednarek, dyrygent i śpiewak, który podzielił się wiedzą na temat pożytku ze słuchania; oraz ks. Marcin Stefanik SChr przybliżający treść i znaczenie przypowieści, także w kontekście rozważania w duchu lectio divina.

Sobotnie popołudnie, po odwiedzinach św. Mikołaja, obfitowało w bogaty program. Cała grupa z opiekunami kl. Dawidem Bożkiem i kl. Maksymilianem Ślusarczykiem udała się na zaproszenie ks. Macieja K. Kubiaka do Radia Emaus. Tam ks. Maciej oprowadził nas i wyjaśnił, jak działa nasza diecezjalna rozgłośnia. Nagraliśmy także krótką audycję o dniu skupienia, która będzie dostępna wraz z filmem na stronie internetowej Duszpasterstwa Powołań. Wieczorem, by zaczerpnąć świeżego powietrza i poćwiczyć kondycję, jeździliśmy na łyżwach na pobliskim maltańskim lodowisku. Dzień zakończyliśmy integracyjnym spotkaniem, w którym podzieleni na kilka drużyn szukaliśmy odpowiedzi w 5 sekund na zadawane pytania, losowane z kart gry. Uśmiech nie znikał z naszych twarzy.

W czasie skupienia nie mogło zabraknąć czasu na modlitwę, roraty, adorację Najświętszego Sakramentu i niedzielnego podsumowania, w czasie Mszy św., kiedy to główny celebrans i kaznodzieja, ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr zaznaczył obecność młodych i wskazał, powołując się na słowa św. Jana Pawła II, że są przyszłością i nadzieją Kościoła, choć przybyli w tak nielicznym gronie. Po obiedzie i podzieleniu się swoimi wrażeniami uczestnicy udali się do swoich domów. Miejmy nadzieję, że po powrocie zadbają o glebę serca, przylgną do Jezusa, będą pokorni wobec ziarna, słowa i cierpliwie czekać na wzrastanie w nich łaski, w ukryciu.

ks. Marcin M. Stefanik SChr

Galeria


2614

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone