Wszystko dla Boga i Polonii...

IV Krajowy Kongres Misyjny

W dniach 12-13 czerwca odbywał się w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny. Nie zabrakło na nim chrystusowców, którzy swoją obecność szczególnie zaznaczyli podczas drugiego dnia Kongresu na stacji misyjnej dla dzieci na Torwarze, gdzie spotkało się blisko cztery tysiące siedemset małych misjonarzy z całej Polski.

Prowadzącym spotkanie był ks. Krzysztof Wąchała SChr – dyrektor PDM archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej, a z najmłodszym Ogniskiem Misyjnym w Polsce przyjechał z Ziębic ks. proboszcz Rafał Sorkowicz SChr, który nie tylko reprezentował archidiecezję wrocławską, lecz również stał się spontanicznym wodzirejem dziecięcych pląsów i zabaw podczas koncertu zespołu „Dzieci z brodą”. W Kongresie uczestniczył również ks. Leszek Kryża SChr - dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie Sekretariacie KEP.

To jest jedno wielkie misyjne święto, na które zjechały dzieci z całej Polski, aby doświadczyć wspólnoty wiary i radości, którą później przekażą swoim rówieśnikom – powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas.

Gościem honorowym Dziecięcej Stacji Kongresowej był prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni, który dokonał otwarcia Kongresu. Przekazał on pozdrowienia od Ojca Świętego Franciszka i zachęcił dzieci do dzielenia się z innymi radością spotkania z Chrystusem, ponieważ „zadaniem każdego misjonarza, w tym także i was jest doprowadzenie ludzi do poznania Jezusa, który jest Miłością” – zaznaczył kard. Filoni.

Gość z Watykanu otrzymał od dzieci kongresowych, należących do ognisk Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci „Łapkę” - symbol zaangażowania w ewangelizację świata, na podstawie modlitwy pięciu palców papieża Franciszka oraz „Różę” znak zapewnienia o modlitwie w intencji Papieża i Kościoła.

Polskie dzieci zaprezentowały też plastycznie „pociąg”, który zatrzymał się na stacji Kongres jako symbol pociągania innych do wiary, nadziei i miłości oraz dzielenia się z najbiedniejszymi rówieśnikami na całym świecie.

Kardynał Filoni, błogosławiąc zebrane na Kongresie dzieci, zapewnił, że otrzymaną Różę przekaże Ojcu Świętemu.

Następnie uroczystej Mszy św. kongresowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Podziękował on dzieciom za ich misyjny zapał, prosząc jednocześnie o modlitwę za ich rówieśników w różnych częściach świata. – Jest wiele dzieci które żyją w wielkim ubóstwie, są bardzo głodne, niektóre z nich utraciły nawet swoich rodziców. Część z nich jest również wykorzystywana do ciężkiej pracy. Naszym obowiązkiem jest im pomagać przede wszystkim poprzez codzienną modlitwę. Można również, tak jak sami wspomnieliście, zbierać drobne ofiary i przekazywać tam, gdzie są najbardziej potrzebujący w krajach misyjnych. – powiedział biskup Rafał, który został przez dzieci nazwany „Biskupem Uśmiechu”.

Podczas Kongresu dzieci mogły spotkać się przez most audiowizualny ze swoimi rówieśnikami w Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Południowej i wymienić się wzajemnie pozdrowieniami.

Kongres zakończył się odmówieniem misyjnego różańca w intencji pokoju i solidarności pomiędzy ludźmi na całym świecie i wypuszczeniem balonów w kolorach pięciu kontynentów z przesłaniem, aby Ewangelia dotarła do każdego zakątka świata.

ks. Krzysztof Wąchała SChr

Relacja na podstawie tekstu i zdjęć: Marioli Krysteckiej, PDM "Misje Dzisiaj"

Galeria

 

 


3632

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone