dodano: 2012-11-16 11:05:50 odsłon: 3939

Chrystusowiec pobłogosławił Dreamlinera w Seattle

W czwartek, 15 listopada do Warszawy przyleciał najnowszy nabytek PLL Lot – Boeing 787 Dreamliner. Dzień wcześniej, w środę 14 listopada na lotnisku w Seattle samolot został uroczyście pobłogosławiony przed pierwszym lotem do Polski. Obrzędu błogosławieństwa dokonał chrystusowiec – nasz współbrat posługujący wśród Polonii w Seattle ks. Stanisław Michałek. Poniżej jego krótka relacja z tej uroczystości. Kilka zdjęć tutaj.

Jako ciekawostkę warto zauważyć, że Dreamlinera pobłogosławił kapłan ze zgromadzenia zakonnego założonego przez kard. Augusta Hlonda, który był jednym z pierwszych pasażerów LOTu i pierwszym biskupem, który podróże ad limina odbywał samolotem. Podziwiano jego odwagę i mówiono o nim: Der fliegende Holender – latający Holender. Na beatyfikację ks. Jana Bosko również poleciał samolotem.

Przekazanie nowego Dreamlinera PLL Lot było wielkim wydarzenie również w naszym środowisku polonijnym i to nie tylko ze względu na to, że wielu naszych rodaków pracowało przy jego konstrukcji. W tym czasie odwiedziło nas wielu gości, w Muzeum Lotnictwa w Seattle zorganizowano wystawę poświęconą Frankowi Piaseckiemu, a teatr z Zakopanego „Witkacy” prezentował kulturę polską.

W naszej parafii w Święto Niepodległości gościliśmy ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ryszarda Schnepfa, konsul generalną Rzeczpospolitej Polskiej w Los Angeles Joannę Kozińską-Frybes oraz marszałka województwa małopolskiego Marka Sowę. W tym dniu wspólnie dziękowaliśmy Panu Bogu za naszą Ojczyznę i prosiliśmy Go jej pomyślność. Po Mszy Świetej nasi goście złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II oraz pod pomnikiem katyńskim.

W środę, 14 listopada 2012 roku w ceremonii przecięcia wstęgi i błogosławieństwa nowego Boeinga 787 Dreamliner mogło uczestniczyć 30 osób związanych z naszym środowiskiem polonijnym. Większość obecnych osób przybyła z Polski i wracała do kraju nowym samolotem.

Oficjalna ceremonia rozpoczęła się od przemówień, po których została przecięta wstęga i ks. Stanisław Michałek TChr odmówił modlitwę błogosławieństwa w języku angielskim i polskim, a następnie pokropił samolot wodą święconą. Po obrzędzie był czas na wspólne zdjęcia i obejrzenie Dreamlinera z bliska. Podczas gdy samolot był przygotowany do odlotu, wszyscy zebrani świętowali to wydarzenie poczęstunkiem w budynku The Future of Flight Aviation Center. Po wspólnym świętowaniu pasażerowie wygodnie w samolocie czekali na odlot, a pozostający na miejscu żegnali wzbijający się w powietrze samolot zmierzający po raz pierwszy do Polski.

Ks. Stanisław Michałek TChr

Modlitwa błogosławieństwa - blessing of an airplane

P: Our help is in the name of the Lord.
All: Who made heaven and earth.
P: The Lord be with you.
All: May He also be with you.

Let us pray.
God, who made all things for your glory, yet destined every lower being in this world for man's service, we beg you to bless + this airplane this Dreamliner. Let it serve to carry far and wide the fame and glory of your name, and in expediting more speedily the affairs of mankind without loss and accident. And let it foster in the souls of all the faithful who travel in it a longing for the things above; through Christ our Lord.
All: Amen.

Módlmy się
(Ta modlitwa została odmówiona w języku polskim)
:
God, the salvation of those who trust in you, kindly appoint a good angel from on high as an escort for your servants who make an airplane voyage and who call on you for help. Let him shield the passengers throughout the flight and conduct them safely to their destination; through Christ our Lord. Amen.


16 listopada 2012r. 3939