dodano: 2012-12-14 10:18:48 odsłon: 3915

Jubileusz 125-lecia parafii pw. Różańca Świętego w Baltimore

W niedzielę, 9 grudnia parafia pw. Różańca Świętego w Baltimore świętowała 125-lecie swego istnienia. Do tak czcigodnego jubileuszu duszpasterze i parafianie przygotowywali się od dłuższego czasu. Dokonano licznych prac porządkowych, przyozdabiano świątynię, wprowadzono nowe nagłośnienie kościoła, dokonano czyszczenia wizerunków w prezbiterium.

Duchowe przygotowanie, zarówno dla wspólnoty anglojęzycznej jak i polskojęzycznej, odbyło się w tygodniu poprzedzającym uroczystość. Rekolekcje w języku polskim poprowadził nasz współbrat ks. dr Andrzej Trojanowski TChr z Polski, natomiast przygotowanie duchowe w języku angielskim również chrystusowiec, ks. Richard Philiposki TChr – były proboszcz z Baltimore i Rev. Luigi Esposito – proboszcz parafii Our Lady of Pompei z Baltimore. Z rekolekcji skorzystała duża grupa parafian.

Uroczystości jubileuszowe zgromadziły w kościele ogromną rzeszę wiernych. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Denis J. Madden – biskup pomocniczy archidiecezji Baltimore. Homilię wygłosił ks. bp Mitchell T. Rozanski – pochodzący z jubileuszowej parafii. Na uroczystość przybył także przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki, a także prowincjał chrystusowców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – ks. Paweł Bandurski. W uroczystości wzięli też udział poprzedni proboszczowie, a także księża z sąsiedztwa. W koncelebrze nie zabrakło także obecnych duszpasterzy: proboszcza ks. Andrzeja Totzke i ks. Bogdana Molendy.

Wśród przybyłych gości wyraźnie zauważyć można było grupę kilkudziesięciu sióstr zakonnych pracujących przed laty w parafialnej szkole. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością także przedstawiciele władz świeckich. Obecna była pani U.S. Senator Barbara Mikulski, a także pan Piotr Konowrocki – konsul RP z Waszyngtonu. Jubileusz zgromadził także przedstawicieli licznych organizacji parafialnych i polonijnych, którzy prezentowali się okazale w procesji z darami ofiarnymi (dziewiętnaście delegacji).

Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni w kościele wysłuchali koncertu jubileuszowego przygotowanego przez polskich artystów. Następnie pani Barbara Mikulski U.S. Senator złożyła jubileuszowe życzenia i wręczyła ks. proboszczowi Andrzejowi Totzke Tchr pamiątkowe listy gratulacyjne.

Następnie w sali szkolnej odbył się bankiet jubileuszowy z licznymi przemówieniami, zakończony występem działającego przy parafii zespołu folklorystycznego „Ojczyzna”.

Uroczystość, jak podkreśla Ks. Proboszcz była początkiem całego roku jubileuszowego, który wypełniony zostanie kolejnymi duszpasterskimi dziełami.

Artykuł z uroczystości w lokalnej katolickiej gazecie tutaj. Kilka zdjęć tutaj.


14 grudnia 2012r. 3915