dodano: 2013-12-05 16:58:21 odsłon: 4141

Peregrynacja kopii jasnogórskiej ikony w domu zakonnym w Pyrzycach

W dniach 3-4 grudnia współbracia mieszkający w domu zakonnym Towarzystwa Chrystusowego w Pyrzycach i posługujący w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach przeżywali nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to pierwszy dom zakonny naszego zgromadzenia na Pomorzu Zachodnim (wcześniej obraz nawiedził nasz dom zakonny i pielgrzymkowy w Częstochowie), w którym miało miejsce to nawiedzenie odbywające się w ramach ogólnozakonnej peregrynacji kopii jasnogórskiej ikony do męskich wspólnot życia konsekrowanego w Polsce.

Rozpoczęła się ona 16 października br. w Częstochowie i potrwa 3 lata. Pierwsza taka peregrynacja miała miejsce przed 50 laty, kiedy to Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński przekazał przełożonym wyższym zakonów męskich w Polsce wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, inicjując tym samym czas szczególnego przygotowania do świętowania millenium chrztu Polski.

We wtorek, 3 grudnia o godz. 16.00 z domu zakonnego w Pyrzycach wyruszył „orszak” w składzie ks. Eugeniusz Śpiewak., ks. Marek Nikiel, ks. Michał Kłos do domu zakonnego księży salezjanów w Baniach, gdzie została im przekazana kopia jasnogórskiego obrazu. O godz. 16.45 w drzwiach domu zakonnego w Pyrzycach powitał obraz Matki Bożej superior domu, ks. Zbigniew Rakiej TChr i ks. Michał Bargieł. I nastał czas błogosławionych odwiedzin.

W zakonnej kaplicy współbracia odmówili stosowne modlitwy powitania i nieszpory, którym przewodniczył ks. Michał Bargieł. Do godz. 21 był czas na osobista modlitwę. Odśpiewany tradycyjnie o godz. 21 Apel Jasnogórski i kompleta, której przewodniczył ks. Eugeniusz były wprowadzeniem do osobistego nocnego czuwania przed Jasnogórska Panią.

W środę, po roratach o godz. 7.00 współbracia spotkali się na jutrzni i rozmyślaniu, medytacji – przewodniczył ks. Marek. Następnie młodzi księża ruszyli do szkoły na katechezę, a starsi współbracia objęli czuwanie przed cudownym obrazem. O godz. 13.00 znów wszyscy spotkali się w kaplicy na liturgii godzin i modlitwach Towarzystwa.

Punktem centralnym nawiedzenia była wspólnotowa Msza Święta sprawowana kilkanaście minut po godz. 15.00, po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił superior domu, ks. Zbigniew Rakiej. Ostatnim akcentem peregrynacji było nabożeństwo maryjne pod przewodnictwem ks. Michała Kłosa i o godz. 16.45 rozpoczęły się przygotowania do pożegnania. Współbracia procesyjnie odprowadzili obraz Matki Bożej do samochodu i przekazali go w ręce superiora domu zakonnego księży salezjanów w Kobylance. To był czas wielkiej łaski! Bogu niech będą dzięki!

Więcej informacji na temat peregrynacji jasnogórskiej ikony do męskich wspólnot życia konsekrowanego w Polsce w Biuletynie Centrum Informacyjnego Zakonów 42/2013. List o. Jacka Waligóry OFMCap w numerze 41/2013 s. 5. Z okazji peregrynacji specjalny list wystosował także abp Józef Michalik – przewodniczący KEP.


05 grudnia 2013r. 4141