Wszystko dla Boga i Polonii...

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Polskiej Parafii w Budapeszcie

Dzień 3 kwietnia 2016 r., niedziela przewodnia, był bardzo uroczyście celebrowany zarówno w Kościele, jak i w Domu Polskim w Budapeszcie. Przewodnia niedziela, powszechnie nazywana też białą niedzielą, nosiła nazwę od szat katechumenów ochrzczonych w Wigilię Paschalną. W białych szatach chodzili oni przez cały tydzień od Wielkiej Nocy i zdejmowali je dopiero na zakończenie oktawy w następną niedzielę, czyli w II Niedzielę Wielkanocną.

W Kościele katolickim od 2000 roku niedziela ta jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia Bożego, jest to święto ustanowione przez św. Jana Pawła II. Przed Mszą św. w Kościele Polskim odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego, modląc się za nasze rodziny i narody: polski i węgierski, a następnie Mszę św. sprawował proboszcz ks. Krzysztof Grzelak TChr  wraz z ks. Ireneuszem Kopaczem. Ponieważ 2 kwietnia minęła 11. rocznica śmierci Jana Pawła II, więc na Mszy św. podzieliła się z nami wspomnieniami pani Danuta Rybicka jako naoczny świadek życia i świętości naszego Wielkiego Rodaka.
Księdza Karola Wojtyłę poznała, kiedy był wikarym w krakowskim kościele św. Floriana. Od tamtej pory należała do grona „Rodzinki” – pierwszej grupy młodych skupionych wokół niego, która stała się zaczątkiem późniejszego „Środowiska”. W czasach studenckich uczestniczyła wraz z wieloma młodymi w  rekolekcjach, wykładach, spotkaniach, wyjazdach, w góry jak i na kajaki. Nawet nowe obowiązki jakie spadły na K. Wojtyłę po otrzymaniu sakry biskupiej nie przerwały tego duszpasterstwa turystycznego. Później, po wyborze ks. K. Wojtyły na papieża, brała również udział w spotkaniach „Środowiska” z Janem Pawłem II, w kraju i we Włoszech. On nigdy nie zapomniał o swojej „Rodzince” i choć nie mogli się tak często spotykać, to jednak zawsze troszczył się o nich. Jej relacja spotkała się z wielkim zainteresowaniem zarówno polskich jak i węgierskich wiernych. Przedstawiła nam nieznaną dla wielu z nas działalność ks. K. Wojtyły  w tych trudnych latach komunistycznych. Uczył on wtedy młodych nowego patrzenia na świat a nade wszystko na człowieka, rodzinę i współczesne problemy.
Po Mszy św. w Domu Polskim odbył się wernisaż wystawy malarskiej pani Urszuli Rychlińskiej pt.: "Małżeństwo, Rodzina, Miłosierdzie". Wystawa ta jest drugą wystawą autorki z cyklu obrazów, które niosą przesłanie odwołujące się do nauczania Jana Pawła II, zawarte w „Familiaris Consorcio”, „Listu do rodzin”, oraz w „Encyklice Dives in Misericordia”. Myślą przewodnią tego nauczania było odwoływanie się do człowieka stworzonego jako kobietę i mężczyznę na podobieństwo Boga i powołanych do miłości małżeńskiej na wzór miłosiernej miłości Chrystusa do Kościoła. Obrazy są opatrzone krótkim tekstem Jana Pawła II dotyczącym małżeństwa i rodziny, niosą w sobie głęboką refleksję i przesłanie, tak bardzo zagrożonej we współczesnym świecie instytucji małżeństwa, a ładunek emocjonalny zawarty w jej pracach skierowany jest do każdego z nas borykających się z trudnym ale zarazem pięknym powołaniem jakim jest małżeństwo i rodzicielstwo.

Małgorzata Soboltyńska


2 6101

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone