dodano: 2020-10-19 10:46:18 edycja: 2020-10-19 18:48:41 autor: 230 odsłon: 3589

Obchody stulecia urodzin i rocznicy wyboru św. Jana Pawła II w Burgundii

«Bóg-honor-Ojczyzna», takimi wartościami żył św. Jan Paweł II, który urodził się 100 lat temu, w 1920 r. W stulecie jego narodzin i w naszej polskiej parafii dziękowaliśmy Panu Bogu za dar życia, świętości, nauczania Karola Wojtyły.

W niedzielę 18 października 2020 r. o godz. 10:00, w kościele les Gautherets okoliczna Polonia, razem z reprezentacją polsko-francuskich stowarzyszeń zebrała się, aby przypomnieć sobie na nowo dziedzictwo duchowe Świętego Papieża. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, wysłuchaliśmy krótką historię jego życia od narodzin, dzieciństwa, młodości i posługi kapłańskiej, biskupiej i papieskiej tego wielkiego Polaka. Po nabożeństwie, uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej, prosząc Boga za jego wstawiennictwem o miłosierdzie dla nas, naszych rodzin, Kościoła i całego świata.

„Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, Bogu zaś to, co należy się Bogu”. Te słowa dzisiejszej Liturgii przypomniały nam, co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. Tego uczył nas św. Jan Paweł II. W okolicznościowym kazaniu, sam św. papież przemówił do nas jeszcze raz. Wysłuchaliśmy jego nauczania z 1986 r., kiedy pielgrzymował na francuskiej ziemi.

Święty nasz Rodaku, Janie Pawle II, módl się za nami; wstawiaj się za nami u Boga, i Pani Jasnogórskiej, abyśmy w tych trudnych czasach nie utracili tego, co najważniejsze; abyśmy nie utracili Boga i Jego łaski. Abyśmy przede wszystkim oddawali Bogu cześć i Jemu się powierzali na «dobre i na złe».

*    *    *

Wzmiankowane w tytule okoliczności zgromadziły parafian na wspólnej modlitwie za wstawiennictwem Świętego Papieża Polaka także w innych ośrodkach duszpasterskich we Francji – w Aulnay sous Bois i Saint Denis.

 19 października 2020r. 19 października 2020r. 230 3589