dodano: 2019-03-22 14:02:05 edycja: 2019-03-22 15:00:22 autor: 341 odsłon: 7815

Ocalić od zapomnienia

Zadaniem polskiego duszpasterza poza granicami ojczyzny jest przede wszystkim troska o zbawienie naszych rodaków, którzy żyją, mieszkają, pracują, uczą się poza Polską. Wśród tych licznych obowiązków jest także troska o zachowanie tożsamości, kultury kraju pochodzenia i pamięć o zmarłych rodakach.

W tę sylwetkę chrystusowca wpisuje się znakomicie ks. Sławomir Klim SChr, na co dzień posługujący w Bredzie, która określana jest naj bardziej polskim miastem Holandii. A to za sprawą wydarzenia, które miało miejsce 29 października 1944 roku, kiedy to 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez Generała Stanisława Maczka wyzwoliła miasto.

W mieście można znaleźć wiele polskich akcentów, jak chociażby cmentarz wojskowy z grobami polskich żołnierzy. Spoczywa wśród nich sam dowódca, których choć przeżył wojnę, życzył sobie, by pochować go razem ze swoimi podkomendnymi.

Ks. Sławomir Klim SChr jest wielkim pasjonatem historii, zwłaszcza tej związanej z żołnierzami i samym gen. Maczkiem. Wielokrotnie w swojej posłudze przypomina, zwłaszcza młodemu pokoleniu o roli, jaką odegrali Polacy w wyzwoleniu Bredy. Mówi również o kształtowaniu codzienności tego miasta, bowiem wielu żołnierzy pozostało tam i założyło rodziny. Dziś, oprócz wielu śladów polskich w tym miejscu, powstaje współczesny Memoriał gen. Maczka, dla organizatorów którego celem jest rozpowszechnianie historii polskich żołnierzy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu o polskich akcentach w Bredzie. Materiał zatytułowany Breda. Pamięć umiera ostatnia przygotował dla TVP Polonia Przemysław Toczek.


22 marca 2019r. 22 marca 2019r. 341 7815