dodano: 2018-11-24 00:19:00 edycja: 2018-11-24 00:19:34 autor: 341 odsłon: 6558

Parlament stanu Rio Grande do Sul uczcił 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce 23 listopada 2018 r. w Porto Alegre, w stolicy stanu w Rio Grande do Sul. Otóż po raz pierwszy w historii tego parlamentu uroczysta sesja poświęcona została uczczeniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poseł stanowy polskiego pochodzenia Mauricio Dziedricki był inicjatorem tego ważnego wydarzenia.

W swoim wystąpieniu wyjaśnił cel posiedzenia i zaprezentował najważniejsze wydarzenia z historii Polski, jej trudne momenty, jak też wolę i walkę o samostanowienie. Wyraźnie wzruszony wspomniał, że jego pradziadkowie przybyli do Brazylii. Wiele uwagi poświęcił obecności polskich emigrantów w tym stanie i ich wkładzie w różnorodny rozwój tego południowego stanu. Podkreślał z dumą o swojej polskości i o trudzie kolejnych polskich pokoleń emigracyjnych, które będąc częścią społeczeństwa podtrzymują z dumą wartości i zwyczaje odziedziczone po swoich przodkach.

Specjalnie na tę uroczystą sesję przyleciała ze stolicy Brasílii pani Marta Olkowska – p.o. Ambasadora RP w Brazylii. Wśród gości znalazła się również pani poseł Małgorzata Gosiewska, przyjechała z Polski oraz licznie przybyli przedstawiciele Polonii, jak chociażby z miasteczka Áurea.  Zespoły folklorystyczne gospodarzy, jak i zespół „Áuresovia”, wystąpiły w przerwie i zaprezentowały piękno polskich tańców regionalnych.

Świętowanie będzie kontynuowane w najbliższą niedzielę w stolicy stanu Rio Grande do Sul, gdzie żyje ponad 600 tysięcy osób polskiego pochodzenia!24 listopada 2018r. 24 listopada 2018r. 341 6558