Wszystko dla Boga i Polonii...

Peregrynacja Jasnogórskiej Ikony w archidiecezji poznańskiej

W sobotę 18 maja 2019 roku, w 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, rozpoczęła się oficjalnie peregrynacja obrazu Czarnej Madonny w archidiecezji poznańskiej.

To już druga wizyta Maryi w jasnogórskim wizerunku w archidiecezji (poprzednia miała miejsce w latach 1976-1978). Powitanie Czarnej Madonny odbywało się w parafii i kościele Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach (które są swoistym owocem poprzedniego nawiedzenia kopii Jasnogórskiego Obrazu). Uroczystej, koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski a okolicznościowe kazanie wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W uroczystościach powitania obrazu brali udział nasi seminarzyści i nowicjusze ze swoimi moderatorami, a także mieszkańcy domu głównego i duszpasterze z Poznania Umultowa. Podczas peregrynacji obrazu, która potrwa do 26 września 2020 roku, przewidziane są jego odwiedziny w naszej poznańskiej parafii pw. św. Jadwigi Królowej Wawelskiej oraz w domu głównym i seminarium w Poznaniu.

Dodajmy, że przez kilkanaście dni przed oficjalną inauguracją peregrynacji Jasnogórska Ikona wędrowała po domach zakonnych żeńskich instytutów życia konsekrowanego. Odwiedziła między innymi dom zakonny Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Poznaniu i przedszkole prowadzone przez te zgromadzenie. W tych odwiedzinach Maryi uczestniczyli również mieszkańcy domu głównego i alumni naszego seminarium. A podczas jednej z homilii mszalnych w czasie tych odwiedzin przełożony domu głównego ks. Marek Grygiel SChr zachęcał do uważnego spoglądania w Jasnogórską Ikonę, albowiem obrazowo przedstawia ona ewangelijną scenę wesela w Kanie Galilejskiej, czytaną rokrocznie w uroczystość MB Częstochowskiej, szczególnie słowa Maryi skierowane do sług i które dziś Ona kieruje do nas: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (J 2,5).

Zatem na progu błogosławionego czasu nawiedzenia, chcemy wołać i modlić się słowami współczesnej religijnej piosenki:

Matko, o twarzy jak polska ziemia czarnej,
Matko, o twarzy jak polska ziemia znaczonej bliznami
do serca swego jak syna nas przygarnij […]
[Bo] Ty choć bez zbroi i bez oręża
Zawsze zwyciężysz, by wskazać, że pokój daje syn […]
[A] Dziś […] Matko błagamy, w czas niespokojny
Chroń nas […], wierzymy – zwyciężysz jeszcze raz…

Do modlitwy o piękne i dobre owoce tego czasu zachęcamy naszych drogich Przyjaciół i Czytelników, bowiem pragniemy, zgodnie z hasłem Nawiedzenia, z Maryją iść w nowe czasy!

Zdjęcia z odwiedzin Matki Bożej u Sióstr oraz oficjalnej inauguracji wykonał kl. Adam Ławniczak SChr


230 7831

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone