dodano: 2016-05-06 16:19:00 edycja: 2016-05-18 16:19:31 autor: 2 odsłon: 6958

Pielgrzymka w Roku Miłosierdzia

W dniach od 29 kwietnia do 1 maja parafianie z Toronto i Oshawy w Kanadzie wraz z duszpasterzami: ks. Tomaszem Dzidą i ks. Robertem Będzińskim pielgrzymowali do Montrealu, Quebec City oraz Ottawy.

Najważniejszym punktem pielgrzymki w Roku Miłosierdzia i zarazem największym duchowym przeżyciem było przejście przez Drzwi Święte w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Quebec City. Warto zauważyć, że na całym świecie jest tylko 7 Drzwi Świętych, które otwierane są za każdym razem kiedy Papież inauguruje Rok Święty. Ostatni Rok Święty został ogłoszony przez Jana Pawła II w 2000 roku. Jedne z tych siedmiu Drzwi Świętych znajdują się właśnie na północno-amerykańskim kontynencie w Quebec City. Zainstalowane zostały za pozwoleniem Benedykta XVI w 2013 roku, z racji obchodzonej wtedy w katedralnej i jednocześnie najstarszej parafii Kanady – 350 rocznicy jej utworzenia. Są więc to najmłodsze Drzwi Święte na świecie (pozostałych sześć znajduję się w Bazylice św. Piotra na Watykanie, Bazylice św. Pawła za Murami, Bazylice św. Jana na Lateranie, Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, Katedra i Sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz w Bazylice w Ars we Francji).

Pielgrzymi zwiedzili także katedrę oraz największy kościół na świecie poświęcony św. Józefowi – Oratorium św. Józefa w Montrealu oraz modlili się przy relikwiach brata Andre, budowniczego oratorium. W Quebec pokłonili się św. Annie zwiedzając piękną Bazylikę wzniesioną ku jej czci. A w Ottawie zwiedzili katedrę, mennicę i budynki Parlamentu Kanady. W miejscu noclegowym tzn. w Trois-Rivières mieści się sanktuarium Matki Bożej, w którym znajduje się cudowna figurka. Wedle przekazu trzech naocznych świadków pewnego dnia zdarzył się cud – Matka Boża otworzyła oczy. Po wieczornej Mszy Świętej pielgrzymi wzięli udział w procesji różańcowej. Pielgrzymka była wspaniałym czasem modlitwy, radości i wspólnoty.

Ks. Tomasz Dzida SChr06 maja 2016r. 18 maja 2016r. 2 6958