Wszystko dla Boga i Polonii...

Polonijne uroczystości w Kurytybie

W niedzielę, 7 maja Polonia z Kurytyby zgromadziła się w kościele pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika, aby uroczystą Mszą Świętą Bogu podziękować za szczególną orędowniczkę, jaką jest Maryja Królowa Polski. Był to również czas wyjątkowej modlitwy za Polskę z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Eucharystii przewodniczył duszpasterz Polaków w Kurytybie a zarazem prowincjał chrystusowców w Brazylii ks. Kazimierz Długosz SChr. W homilii nawiązując do dwóch wydarzeń, które zgromadziły uczestników uroczystości, powiedział: „To święto jest symbolem, jak bardzo zrosły się ze sobą losy Kościoła i Ojczyzny, jak się wzajemnie przenikają. Nie da się ich od siebie oddzielić. Groziłoby to utratą tożsamości. Konstytucja 3 Maja, swoje nowatorskie rozwiązania proklamowała od słów W Imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i wspomnienie Konstytucji 3 Maja są dla nas wezwaniem. Jesteśmy dziećmi Boga, ale podążamy do Niego drogami naszej ziemskiej Ojczyzny – Polski. Ojczyzna jest naturalnym środowiskiem życia człowieka. Dostarcza mu kultury, języka, świadomości. Dzisiaj, w tę uroczystość warto postawić sobie pytanie: Quo vadis Polonia? Dokąd idziesz Polsko? Dokąd zmierzasz Polaku żyjący na emigracji?

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał pan Marek Makowski - Konsul Generalny RP w Kurytybie, pan Ryzio Wachowicz - prezes największej polonijnej organizacji w Brazylii oraz pan Tito Zeglin - radny miasta Kurytyba. Uroczystą liturgię upiększał istniejący przy parafii chór polonijny. Dalsza część świętowania przeniosła się do pobliskiego salonu parafialnego, gdzie przy kawie kontynuowano radość ze spotkania.

Transmisja Mszy św. z wydarzenia.

 

 


341 4979

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone