W Środę Popielcową, 13 lutego 2013 r. po południu czasu brazylijskiego zmarł w Kurytybie w wieku 78 lat nasz współbrat ks. Benedykt Grzymkowski TChr – wieloletni rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. Śp. ks. Benedykt ostatnio pełnił funkcję kanclerza Polskiej Misji Katolickiej i pomagał w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kurytybie.
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Grzymkowskiego rozpoczęły się w poniedziałek, 18 lutego. O godz. 18.00 trumna z ciałem śp. ks. Benedykta została wystawiona w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kurytybie. O godz. 20.00 była sprawowana Msza Święta w intencji zmarłego i brazylijskim zwyczajem rozpoczęło się tzw. velorium.
Następnego dnia tj. we wtorek, 19 lutego o godz. 9.00 rozpoczęła się Msza Święta pogrzebowa, po której ciało naszego zmarłego współbrata zostało przewiezione na cmentarz w Bateias koło Kurytyby i złożone w grobowcu chrystusowców.
Ksiądz Benedykt Grzymkowski urodził się 20 kwietnia 1935 r. w Chełmży. Tam też ukończył szkołę powszechną. Następnie uczył się w Niższym Seminarium Towarzystwa Chrystusowego w Ziębicach; maturę eksternistyczną zdał w Poznaniu. Z kolei rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego (Seminarium Zagraniczne) w Poznaniu. 23 maja 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie w archikatedrze poznańskiej.
Następnie studiował romanistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując dyplom magistra literatury w 1964 r. Do chwili wyjazdu do Brazylii w 1966 r. był wykładowcą w Seminarium Zagranicznym w Poznaniu. Od stycznia 1967 r. pełnił funkcję kapelana Polaków w Rio de Janeiro. Dzięki jego staraniom została utworzona 8 listopada 1970 r. polska parafia personalna pw. Matki Bożej Jasnogórskiej.
W latach 1970-1974 był proboszczem polskiej parafii personalnej w Rio de Janeiro. Podczas pobytu w tym mieście w latach 1968-73 był asystentem w Papieskim Uniwersytecie Katolickim, a w latach 1970-74 był wykładowcą na fakultecie Notre Dame. W 1975 r. został mianowany prowincjałem Towarzystwa Chrystusowego w Brazylii i zamieszkał w Kurytybie. Funkcję prowincjała pełnił przez 9 lat.
W latach 1976-2009 r. był rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. W działalności rektorskiej między innymi: organizował spotkania opłatkowe dla polskich sióstr i księży pracujących w Brazylii, brał udział w pracach komisji przygotowującej wizytę papieża Jana Pawła II w Kurytybie w dniach 4 i 5 lipca 1980 r. przygotował wizytę Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa w Brazylii w 1984 r. Ponadto zajmował się organizacją wizyty arcybiskupa Szczepana Wesołego, delegata Prymasa Polski do spraw duszpasterstwa polonijnego oraz innych biskupów polskich.
Ks. B. Grzymkowski TChr zaangażowany był także w działalność „BRASPOL” – organizacji, której był współtwórcą. Uczestniczył w życiu „Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej” (w 1996 r. został wybrany wiceprezesem USOPAŁ). Oprócz tego brał aktywny udział w Kongresach Polonii latynoamerykańskiej (Argentyna – Urugwaj – 1993 r., Brazylia – 1996 r., Urugwaj – 1998 r., Brazylia – 2000 r.).
Dnia 9 listopada 1987 r. został mianowany proboszczem w parafii Balsa Nova PR, kontynuując pełnienie funkcji rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. Jako proboszcz posługiwał w tej parafii do marca 2003 r., czyli do czasu nowej nominacji, tym razem na proboszcza parafii św. Piotra i Pawła w Kurytybie PR.
W dniu 7 maja 1996 r. otrzymał w ambasadzie polskiej w Brasílii – z rąk ambasador RP Katarzyny Skórzyńskiej – krzyż komandorski orderu Odrodzenia Polski. Od 1998 r. był członkiem Rady Programu Polonijnego Centrum Studiów Latynoamerykańskich (CESLA) Uniwersytetu Warszawskiego. Ks. Benedykt Grzymkowski przetłumaczył monografię „Obecność Polaków i Polonii w Rio de Janeiro”, wydaną przez Centrum Studiów Latynoamerykańskich (CESLA) Uniwersytetu Warszawskiego w 1998 r.
17 lipca 2001 r. przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego mianował ks. Benedykta członkiem rady prowincjalnej zgromadzenia w Ameryce Południowej. Natomiast 6 sierpnia 2001 r. prowincjał mianował go wiceprowincjałem. W lipcu 2001 r. brał udział w X Kapitule Generalnej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. 1 lutego 2006 r. został wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Kurytybie. Od 16 lipca 2009 r. pełnił także funkcję kanclerza PMK w Brazylii.
ks. Bernard Kołodziej TChr