emigracja
Koronacja wizerunku Pani Jasnogórskiej w kościele NMP Gwiazdy Morza w Rotterdamie
Gdy wczytujemy się we wspomnienia naszych Rodaków udających się w nieznane w poszukiwaniu lepszego życia, to bardzo często towarzyszką ich emigracyjnej tułaczki, ich emigracyjnych sukcesów i porażek była Jasnogórska Ikona zabierana z rodzinnych stron.
Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne AD 2024
Nasz Założyciel, Prymas Polski kard. August Hlond SDB, który sam zaznał doli emigranta, potrafił doskonale nakreślić ich portret duchowy, potrafił nazwać ich bolączki, a także przyjść z odpowiednią pomocą (jakim było stworzenie przed 92 laty, w 1932 r., naszej zakonnej wspólnoty – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz 27 lat później, w 1959 r., żeńskiej rodziny – Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którą założył organizator Towarzystwa i jego pierwszy przełożony ks. Ignacy Posadzy SChr). Od zarania istnienia naszych zakonnych rodzin, jako duchowi synowie Kardynała Hlonda i duchowe córki Ojca Ignacego, staramy się jak najlepiej wypełniać swoje posłannictwo poszukiwania, odnajdywania oraz przyprowadzania do Chrystusa – źródła wszelkiego dobra i szczęścia naszych Rodaków na wychodźstwie.
Każdego dnia bowiem wyrażamy prośbę o najlepsze realizowanie tego zadania: Panie Jezu, Pasterzu dusz (…), pozwól nam pójść do nich [polskich emigrantów], rozbudzić w nich wiarę ojców i zgromadzić z wszystkich krańców ziemi w Domu Ojca. [A wszystkim chrystusowcom, siostrom misjonarkom i innym duszpasterzom polonijnym], którzy już stróżami Twej Owczarni daj siłę znosić «ciężar dnia i spiekoty». Jest w roku taka szczególna noc, gdy modlitwa wybrzmiewa szczególnie – to organizowana już prawie od 40 lat Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy, gdzie Maryi, naszej Matce i Królowej, powierzamy Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami oraz tych, którzy sprawują nad nimi duchową pieczę, by zwracała swoje matczyne oczy na nasze zakonne wspólnoty, nasze polonijne parafie i na każdego Rodaka na obczyźnie, by opiekowała się, wspierała, udoskonalała i zachowywała od zła wszelkiego.
Chrystusowcy w służbie Kościołowi…
XXX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Już po raz 30. w Budapeszcie zostały zorganizowane Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. To tygodniowy szereg wydarzeń kulturalnych i religijnych (wystawy, wykłady, film, koncert), w które włącza się wielu polskich i węgierskich partnerów. Te dni w 2024 r. towarzyszą obecności relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów (w ramach ich peregrynacji po parafiach w Polsce oraz polonijnych parafiach na całym świecie). Dlatego też przesłanie, które pozostawiła ta bohaterska rodzina z Markowej, a także wielu innych Polaków ratujących swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej stanowi jakby główne motto tych dni i stąd nie mogą dziwić okolicznościowe wystawy dotykające tego tematu.
Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne za Polonię i jej duszpasterzy AD 2024
Jesienią każdego roku chrystusowcy i siostry misjonarki przybywają do Tronu Jasnogórskiej Madonny, aby powierzać Królowej Polski i Polonii wszystkie sprawy Polaków rozsianych po całym świecie, aby zawierzyć Jej blaski i cienie codzienności.
Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny
Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.
Czerwcowe notatki kronikarza…
VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych
W dniach 23-25 sierpnia 2024 r. po raz siódmy już został zorganizowany Światowy Kongres Rodzin Polonijnych.
Nuncjusz apostolski w RPA z wizytą wśród Polonii tego kraju
Druga Parafiada w Ilford
W ostatnim czasie, dokładnie ostatniego dnia czerwca 2024 r., w naszej parafii Ilford/WalthamCross/Southend odbyła się Parafiada – Dzień Rodziny. Podobnie jak w roku ubiegłym rozpoczęliśmy Eucharystią o godz. 12.00, po której otwarto wspólne Święto Rodzin naszych trzech wspólnot parafialnych. W programie – dzięki licznemu zaangażowaniu nauczycieli trzech szkół polskich znajdujących się na terenie naszej parafii, członków rad parafialnych oraz nieocenionej pomocy stu wolontariuszy – znalazło się wiele atrakcji dla wiernych, w tym dla dzieci i młodzieży.
Festyn polonijny w Aulnay sous Bois
Wskazaliśmy w naszym kalendarium, że w czerwcu jest dobry czas, by zorganizować integracyjne spotkanie w parafii w postaci festynu. Jak się odbywały można zobaczyć na ich stronach internetowych bądź profilach społecznościowych. Otrzymaliśmy natomiast relację z Aulnay sous Bois…
Majowe pielgrzymowanie Polaków w kraju i na emigracji
Jak każdego roku, tak w bieżącym 2024 roku w pierwszą sobotę maja odbyła się pielgrzymka Polaków do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer.
Kronikarz zanotował…
Zjazd Kół Żywego Różańca australijskiego stanu Wiktoria w Keysborough
20 maja 2024 r., w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough przybyli członkowie Kół Żywego Różańca w Wiktorii wraz ze swoimi duszpasterzami. Przyjechały trzy autobusy z ośrodków Essendon-Richmond-Oakleigh, Ardeer-St Albans, Yarraville-Altona oraz jeden mały autobusik z Geelongu. Nasze Sanktuarium wypełniło się po brzegi: prawie trzysta osób odmawiało modlitwę różańcową tego dnia w Keysborough.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Polskim Siłom Zbrojnym
W samo południe 3 maja 2024 r. w centrum Manchester odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Polskim Siłom Zbrojnym.
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą…
Z polonijnych annałów…
Instalacja proboszcza w Oshawie
Dekretem abpa Franka Leo, pasterza archidiecezji Toronto, z dniem 1 kwietnia 2024 r. nasz Współbrat ks. Marcin Dziliński SChr został ustanowiony proboszczem polonijnej parafii św. Jadwigi Śląskiej w Oshawie, ON, w której duszpasterzował już od ponad dwóch lat. W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. odbyła się uroczysta instalacja, tzn. wprowadzenie w posługę proboszcza, z której relację przesyłają parafianie:
III Edycja Studium dla Polonii i Polaków za Granicą
Ruszyła rekrutacja do III edycji Studium dla Polonii i Polaków za Granicą organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Garść wieści z Brazylii i Australii
Doroczne study days na Florydzie
Spotkanie świąteczne w Lombard
Internetowe Rekolekcje Adwentowe 2023
Relikwie Bł. Stefana Frelichowskiego w Australii
17 grudnia 2023 r., w trzecią niedzielę adwentu do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough zostały wprowadzone relikwie kapłana, męczennika z Dachau, harcerza – bł. Druha Wicka – Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystość pod przewodnictwem bpa Sławomira Odera, ordynariusza diecezji gliwickiej, odbyła się w ramach obchodów 20. rocznicy ogłoszenia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskiego harcerstwa.
Grudniowe dni formacyjne Współbraci posługujących we Francji, Hiszpanii i Portugalii
Pobyt bpa Piotra Turzyńskiego Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wśród Polonii i duszpasterzy z Aulnay sous Bois w pierwszą Niedzielę Adwentu AD 2023 był początkiem poznawania przezeń różnorodności posługi chrystusowców na ziemi francuskiej. Albowiem w kolejnych dniach rozpoczętego adwentowego czasu, tj. od 4 do 6 grudnia 2023 r. miał możliwość spotkania się z wszystkimi Współbraćmi z prowincji Matki Bożej Częstochowskiej: a zatem nie tylko z Francji, lecz także z krajów półwyspu Iberyjskiego.
III Zjazd Badaczy Polonii
III Zjazd Badaczy Polonii organizowany z inicjatywy ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą przy współpracy z Uniwersytetem «Ignatianum» i Instytutem «Pokolenia» odbył się w dniach 21-23 listopada 2023 r. w Krakowie.
Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne AD 2023
Potężna i święta Pani! Jak ongiś czciliśmy Cię (…), tak [i] dziś wołamy do Ciebie (…)
Uproś nam u Swego Syna łaskę i zmiłowanie, abyśmy zrozumieli Jego święte zamiary,
poprawili się z grzechów, ukochali Jego prawdę, żyli Jego prawem.
Daj nam moc ducha, otrzyj łaskawie polskie łzy i ukój oddane Ci serca.
Przywróć Polsce pokój i (…) błogosław (…) Rzeczypospolitej,
by nowe życie polskie natchnęło się prawdą i miłością
i by się przez wieki pomyślnie rozwijało jako królestwo Twej miłości
i wybrane dziedzictwo Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Amen.
(z «Modlitwy wychodźstwa polskiego do Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej», ułożonej przez kard. Augusta Hlonda, Lourdes 19 listopada 1940 r.)
Chociaż tylko jeden bardzo niewielki wycinek z ułożonej przez Czcigodnego Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda Modlitwy za Polskę stanowił motto 38. Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy, warto przywołać ją całą (wszak też jej słowami rozpoczął rozważanie apelowe ks. Generał), aby podkreślić wyjątkowość tej nocy, w której wybrzmiewa wołanie za Polskę i każdego Polaka, żyjącego w kraju, jak i na emigracji. Tej nocy dokonuje się to, co zawarte jest w jednej z maryjnych pieśni, że kraj nasz cały i lud Twój wierny, Tobie Maryjo, dziś polecamy.
Zaproszenie do Wrocławia na konferencję
Żyjemy w świecie, w którym lewicowe ideologie wspierane przez najnowsze zdobycze technologii sieją w ludzkich umysłach prawdziwe spustoszenie. Nasi paneliści odpowiedzą na pytania, jak odnosić się do zagrożeń współczesności w oparciu o nauczanie Papieża-Polaka.
Czy wiecie Państwo, że w Encyklikach św. Jana Pawła II znalazły się pouczenia, które zastosować można do zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji? Czy zdajecie sobie sprawę z roli Polonii, jaką wyznaczył ten wielki święty Kościoła katolickiego? Zapraszamy na konferencję, która będzie naszą wspólną drogą ku tym prawdom, które współczesny świat chce nam odebrać i zasypać gdzieś głęboko na kartach historii. W tym również prawdom o apostolskiej misji Polaków według koncepcji kard. Augusta Hlonda i Roberta Schumana.
Tymi słowami Instytut Myśli Schumanna, który we współpracy z naszym zgromadzeniem organizuje we Wrocławiu w sobotę 4 listopada 2023 r. konferencję naukową, zachęca do jej udziału.
Obrona pracy doktorskiej ks. Edmunda Druza SChr
Przed południem we wtorek 3 października 2023 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej ks. mgr.-lic. Edmunda Druza SChr.
40 rocznica powstania parafii Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough
W 2023 roku przypada 40. lecie powstania naszej wspólnoty parafialnej (Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough). 6 września 1983 r. arcybiskup Toronto, kard. Gerald Emmet Carter, powołał ks. Zbigniewa Olbrysia, chrystusowca na misjonarza polskiej grupy etnicznej. Natomiast 18 października tego samego roku erygował Polską Misję Katolicką pod wezwaniem Królowej Polski (Our Lady Queen of Poland).