dodano: 2021-09-08 20:33:55 edycja: 2021-09-08 20:42:56 autor: 230 odsłon: 2763

Rocznica powstania Towarzystwa Chrystusowego i zakonny jubileusz w Puszczykowie

8 września 1932 r., w święto Narodzenia NMP, Prymas Polski kard. August Hlond podpisał dekret erygujący nasze zgromadzenie zakonne, którego celem jest duchowa opieka nad polskimi emigrantami.

W historii zgromadzenia w tym dniu kolejni chrystusowcy składali swoje śluby zakonne: był to dzień i pierwszej profesji, i ponowienia profesji, i profesji dozgonnej. Tak było 60 lat temu, gdy swoje pierwsze śluby składał br. Jerzy Sakowski SChr, zatem po latach, 8 września 2021 r., w kaplicy pw. Chrystusa Uchodźcy domu zakonnego chrystusowca-seniora w Puszczykowie wokół diamentowego Jubilata zgromadzili się na wspólnym dziękczynieniu za lata życia w Towarzystwie i uwielbieniu Boga jego zakonni Współbracia – przede wszystkim współmieszkańcy puszczykowskiego domu, ale nie zabrakło też braci zakonnych z innych domów i placówek duszpasterskich z Pomorza Zachodniego.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Olejnik SChr i on też wygłosił homilię, w której nakreślał portret dobrego zakonnika, który wzorem Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa stara się poszukiwać i wypełniać to, co Pan Bóg zaprojektował dla niego, który także jest dobrym człowiekiem gotowym dzielić się dobrocią, miłością i życzliwością ze wszystkimi spotykanymi na drogach życia. Warto odnotować, że nasz Jubilat po złożeniu pierwszej profesji odbył studia filozoficzno-teologiczne i długie lata posługiwał jako katecheta w Szczecinie-Podjuchach, Szczecinie-Zdrojach i Sarbii oraz obecność na liturgii emerytowanych proboszczów pobliskich miejscowości ks. kan. Edwarda Majki (ongiś proboszcza w Mosinie) i ks. kan. Kazimierza Szachowicza (dawniejszego proboszcza z Wirów).

 08 września 2021r. 08 września 2021r. 230 2763