dodano: 2020-01-14 13:18:00 edycja: 2020-01-17 21:50:41 autor: 341 odsłon: 4150

Stargardzka pastorałka u chrystusowców

12 stycznia w kościele św. Jana w Stargardzie miał miejsce wyjątkowy koncert "Stargardzka pastorałka u chrystusowców". Wydarzenie to wpisuje się w kilkuletnią tradycję kolędowania w historii miasta, w tym roku szczególnie upamiętniając 75. rocznicę przybycia pierwszych chrystusowców do Stargardu.

Koncert odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Stargardu Rafała Zająca

Wystąpiły zespoły dziecięce i młodzieżowe pod kierunkiem Ewy i Aleksandry Krystian z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie

Zdjęcia: Adam Socik

Ze wstępu prowadzącego:

„To nie były jedynie zwykłe kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży. To pełne emocji i wzruszenia wspomnienie Pionierów Miasta Stargard - chrystusowców, którzy 75 lat temu na gruzach powojennego Stargardu pierwszy raz z mieszkańcami zaśpiewali polską kolędę na Pomorzu Zachodnim w naszym mieście.

Po II wojnie światowej, głównym terenem pracy chrystusowców stało się Pomorze Zachodnie. Jadący 16 maja 1945 r. z Poznania do Szczecina dwaj księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej: ks. Tadeusz Długopolski i ks. Edmund Gagajek oraz brat Michał Wycisk nie przekroczyli Odry i nie trafili do Szczecina - zostali zawróceni i skierowani do Stargardu w związku z ewakuacją polskich osadników.

Polski zarząd miejski Stargardu z burmistrzem, władze starostwa i Polskiego Urzędu Repatriacyjnego polecili księżom zorganizowanie polskiego duszpasterstwa. Miasto jak i stargardzkie kościoły były mocno zniszczone. Do kultu nadawał się jedynie protestancki kościół Świętego Ducha posiadający nieuszkodzony dach. Kościół przygotowano do uroczystości poświęcenia, która odbyła się 20 maja 1945 r. przy udziale całej ludności polskiej i lokalnych władz. W tym roku wspomnimy 75-lecie pierwszej powojennej Mszy Świętej w „polskim” Stargardzie.

24 grudnia 1945 roku brakowało wszystkiego. Nie tylko ozdób świątecznych, ale przede wszystkim jedzenia i opału. Przewija się także opowieść o mroźnej i srogiej zimie.

O północy, z poniedziałku na wtorek 24 grudnia 1945 roku, dzięki chrystusowcom po raz pierwszy w powojennym mieście nad Iną można było usłyszeć polskie „Wśród nocnej ciszy”. Kolejny raz chcemy pamiętać o chrystusowcach jako o Pionierach Stargardu z radością kolędując w parafii Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej”.

 



14 stycznia 2020r. 17 stycznia 2020r. 341 4150