dodano: 2022-05-01 14:48:15 edycja: 2022-05-12 21:18:43 autor: 230 odsłon: 2392

Sympozjum i słowo z okazji Dnia Polonii

W przeddzień Dnia Polonii i Polaków za Granicą, w sobotę 30 kwietnia 2022 r., odbyło się sympozjum pt. „Rola duszpasterstwa w podtrzymaniu tożsamości narodowej poza granicami kraju” organizowane przez Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i Stowarzyszenie «Wspólnota Polska». Brał w nim udział ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Ciekawy referat dotyczący organizowania duszpasterstwa polonijnego oraz jego struktur wygłosiła s. dr Ewa Kaczmarek MChR, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, przedstawiając w nim m.in.: inicjatywy polskich biskupów mające na celu roztoczenie pasterskiej opieki nad polskimi emigrantami podejmowane jeszcze w czasach zaborów, kiedy następowały masowe wyjazdy do USA i Brazylii, podjęte po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., działania Prymasów Polski, którym powierzono troskę o polską emigrację, w końcu zorganizowanie zgromadzeń zakonnych, których misją i celem jest troska o polskiego emigranta i praca duszpasterska wśród nich oraz działalność opiekunów polskiego wychodźstwa.

Natomiast ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, rektor PMK w Brazylii w videoprezentacji mówił o blaskach i cieniach życia i duszpasterstwa polonijnego. Były również zaplanowane wystąpienia dwóch innych naszych Współbraci – posługujących w Irlandii ks. dra Stanisława Hajkowskiego SChr i ks. Mariana Jachyma SChr, ale z przyczyn technicznych nie doszły do skutku. Ponadto duszpasterska posługa chrystusowców i sióstr misjonarek, jak zaświadczał uczestniczący w konferencji ks. Leszek, wraz z jego działalnością w Zespole Pomocy Kościołowi na Wschodzie, pojawiała się w wystąpieniach innych prelegentów.

Została zorganizowana możliwość uczestnictwa w sympozjum przez transmisję internetową, która, jak już wyżej stwierdzono, niestety została zakłócona. Szerszą relację wraz z referatem Matki Ewy dostarcza serwis www sióstr misjonarek, a wraz fotogalerią sprawozdanie znajdziemy w serwisie internetowym «Wspólnoty Polskiej».

*    *    *

Bp Piotr Turzyński, nowo ustanowiony Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą zwrócił się do wszystkich Rodaków mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami ze słowami życzeń i pozdrowień oraz zapewnieniem o modlitwie.

*    *    *

„Jesteś ochrzczony – czy o tym pamiętasz?” – pod takim hasłem odbywał się także w sobotę 30 kwietnia 2022 r. II kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej z okazji 1025 rocznicy chrztu Gdańska i 25-lecia istnienia Akcji Katolickiej. Uczestniczył w nim nasz Współbrat, ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr z przedłożeniem pt. Kulturowe znaczenie Chrztu Polski – implikacje współczesne.

 


Pliki do pobrania

.pdf
bpturzynski_2maja2022.pdf
286.7KB bytes 01 maja 2022r. 114


01 maja 2022r. 12 maja 2022r. 230 2392