dodano: 2018-10-17 01:27:16 edycja: 2018-10-31 17:55:16 autor: 341 odsłon: 6587

Uroczystości pogrzebowe ks. dra Edwarda Szymanka SChr

 

Modlitwa za śp. ks. dra Edwarda Szymanka SChr, naszego zmarłego Współbrata, byłego przełożonego generalnego zgromadzenia, towarzyszyła zaraz po wiadomości o jego odejściu do Domu Ojca (9 października 2018 roku): towarzyszyła w czasie odpustowej sumy w poznańskiej Farze; towarzyszyła w czasie niedzielnej Eucharystii z Przyjaciółmi i Darczyńcami zgromadzenia. Na tej modlitwie zgromadziliśmy się wieczorem przeddzień pogrzebu w kaplicy domu głównego i seminarium Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu wraz z przedstawicielkami wielu żeńskich wspólnot zakonnych – odmawiając wspólnie różaniec i odśpiewując nieszpory za zmarłych.

W dzień pogrzebu, we wtorek 16 października 2018 r., udaliśmy się do poznańskiej bazyliki archikatedralnej – chrystusowcy z kraju i zagranicy z najwyższymi przełożonymi na czele: przełożonym generalnym wraz z zarządem i radą generalną oraz przełożonymi prowincjalnymi bądź ich delegatami oraz najmłodsi współbracia – nowicjusze i klerycy ze swoimi wychowawcami. Przybyła rodzina i przyjaciele Zmarłego, przybyli kapłani zakonni i diecezjalni, przybyły siostry zakonne, dla których śp. ks. Edward był spowiednikiem i kierownikiem duchowym, kaznodzieją i rekolekcjonistą. Przybyli też członkowie Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” i Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców (ci ostatni ze sztandarem prowadzonej przezeń szkoły), dla których przez wiele lat nasz Współbrat był duchowym opiekunem.

Koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak biskup pomocniczy senior archidiecezji poznańskiej (tyt. Tamagristy), obecny był również bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej a swoją łączność duchową wyraziło wiele osób – abp Stanisław Gądecki, arcybiskup-metropolita poznański, nasz Współbrat - bp Stanisław Stefanek SChr (biskup łomżyński senior), dziekani Wydziałów Teologii KUL i UAM, wyższe przełożone żeńskich rodzin zakonnych. Homilię wygłosił jeden z uczniów Zmarłego, ks. dr Paweł Melczewski SChr, wykładowca naszego zakonnego seminarium, dyrektor biblioteki i biura Wieczystej Księgi Fundatorów i Darczyńców zgromadzenia.

Na zakończenie liturgii przemówili: kolejny z uczniów, ks. Tomasz Sielicki SChr, s. dr Ewa Kaczmarek MChR, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, przedstawiciele stowarzyszeń, których duchowym opiekunem był śp. ks. Szymanek. Przemówienia zakończył Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki SChr, dziękując za obecność i wspólną modlitwę. On też poprowadził obrzędy ostatniego pożegnania i modlitwy przy grobie na miłostowskim cmentarzu, dokąd następnie udaliśmy się po procesyjnym wyprowadzeniu ciała naszego zmarłego Współbrata z katedry.

Zapraszamy do zapoznania się z biogramem ks. Edwarda oraz krótkim filmowym wspomnieniu przygotowanym przez Redakcję "Miłujcie się!" wraz z wydawnictwem "Agape" i RCS TV.

Swoje wspominiene o ks. Szymanku przygotował również ks. Jan Wojczyński.

Autorką zdjęć z uroczystości jest D. Witkowska z Wydawnictwa Hlondianum.

Terminy i miejsca Mszy św. za śp. ks. dr. Edwarda Szymanka SChr. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy.

 17 października 2018r. 31 października 2018r. 341 6587