VIII Olimpiada liturgiczno-sportowa
Już od 10 lat ministranci i lektorzy z naszych parafii w Polsce w jedną z wiosennych sobót uczestniczą w interdyscyplinarnej rywalizacji sportowo-liturgicznej: albowiem nie wystarczają tu umiejętności związane tylko ze sportem, trzeba również wykazać się wiedzą na tematy związane z liturgią Kościoła i związaną z nią służbą przy ołtarzu Pana. W ostatnią sobotę kwietnia 2024 r. w Sarbi odbyła się już po raz ósmy olimpiada liturgiczno-sportowa.
W sobotę, 27 kwietnia 2024 r. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sarbi odbyła się ósma edycja Olimpiady liturgiczno-sportowej. Udział w niej wzięła Liturgiczna Służba Ołtarza z czternastu (a ściśle piętnastu) parafii, w których posługują bracia i księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Nie były to tylko parafie z Pomorza Zachodniego, albowiem oprócz nich trzeba zauważyć parafie: z Pomorza Gdańskiego – Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, z Wielkopolski – Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu Morasku oraz ze Śląska – Wniebowzięcia NMP w Polskiej Cerekwi i Trójcy Świętej w Modzurowie (gdzie chrystusowcy podjęli niedawno posługę, bo z końcem sierpnia 2023 r., a ich proboszczem jest koordynujący całe przedsięwzięcie i piszący sprawozdanie ks. Marek Nikiel SChr; w rywalizacji olimpijskiej zaś te śląskie parafie stanowiły jedną ekipę). Natomiast z zachodniopomorskich wspólnot przybyli ministranci i lektorzy z parafii: MB Bolesnej w Chociwlu, Św. Michała Archanioła w Dobrzanach, Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie, Przemienienia Pańskiego w Płotach, Św. Ottona w Pyrzycach, Św. Józefa i Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Świętego Ducha w Szczecinie, no i oczywiście gospodarze – parafia Św. Jana Chrzciciela w Sarbi. Zgromadziło się w sumie 259 członków Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy zmagali się w 21. dyscyplinach liturgiczno-sportowych. Zawodnicy musieli popisać się nie tylko szybkością i zręcznością, ale również znajomością Mszału rzymskiego, lekcjonarzy, Pisma Świętego, nazw poszczególnych paramentów liturgicznych, czy też biegłością w przepisach liturgicznych.
Całe spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, po której wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Drzonowie. Tam o godz. 11.30 rozpoczęły się zawody. Dzieci, młodzież i opiekunowie w każdej chwili mogli skorzystać z napojów i gorących posiłków, które zorganizowali rodzice służby liturgicznej parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sarbii oraz „Młodzi Duchem” z Drzonowa. Rywalizacja zakończyła się o godz. 16.30 rozdaniem 111 medali za poszczególne dyscypliny oraz wręczeniem pucharów klasyfikacji ogólnej. Na podium, pod względem największej liczby złotych krążków, stanęły następujące parafie:
pierwsze miejsce: parafia pw. Św. Józefa w Stargardzie (7 medali złotych, 3 srebrne i 3 brązowe),
drugie miejsce: parafie pw. Wniebowzięcia NMP w Polskiej Cerekwi i Trójcy Świętej w Modzurowie (5 medali złotych, 3 srebrne i 2 brązowe),
trzecie miejsce: parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie (3 medale złote, 1 srebrny i 3 brązowe)
Należy wyrazić podziw i wdzięczność wszystkich zaangażowanym w to przedsięwzięcie: Współbraciom oraz przybyłym wraz z nimi młodzieży i dzieci z Liturgicznej Służby Ołtarza, gospodarzom i organizatorom oraz wszystkim pomagającym, by wszystko się udało. Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Olimpiady Liturgiczno-sportowej w 2025 roku. Szczegóły zostaną podane we wrześniu.
tekst i zdjęcia: ks. Marek Nikiel SChr
* * *
W Sarbi swoje umiejętności prezentowali ministranci i lektorzy z naszych parafii, a tymczasem w Niedzielę Dobrego Pasterza i tzw. majowy długi weekend klerycy chrystusowcy zachęcali do gorliwej modlitwy w intencji powołanych i o powołania do służby Bożej w Kościele. Młoda Polonia z Niemiec wraz ze swoimi duszpasterzami wraz z gośćmi z Polski odbyła swoje kolejne formacyjne spotkanie w ramach SFM «Emaus», a na stronie www naszego referatu powołaniowego pojawiły się informacje o kolejnych zjazdach młodych Polaków w kraju i zagranicą: w maju 2024 r. zaplanowano spotkania w Chociwlu i Aulnay sous Bois, a pod koniec czerwca wielki finał w Mórkowie.