dodano: 2018-11-29 17:58:00 edycja: 2018-11-29 19:16:39 autor: 341 odsłon: 6170

Warsztaty rzeczników instytucji kościelnych

Jak ważną rzeczą dla organizacji jest sprawnie działające biuro prasowe i pierwsza reakcja rzecznika w zetknięciu z sytuacją kryzysową przekonali się uczestnicy Warsztatów Rzeczników Instytucji Kościelnych w Konstancinie-Jeziornej, które miały miejsce 26-28 listopada 2018 roku. Były one przeznaczone nie tylko dla samych rzeczników, ale również wzięli w nich udział przedstawiciele biur prasowych i osoby zajmujące się w instytucjach komunikacją w mediach społecznościowych. W sumie w całości wydarzenia wzięło udział osiemdziesiąt osiem osób. Z ramienia Towarzystwa Chrystusowego swoją obecność zaznaczył redaktor serwisu chrystusowcy.pl ks. Marcin M. Stefanik SChr.

Pierwszym spośród warsztatów było spotkanie z ks. Maciejem Makułą SDB, który jest szefem redakcji programów katolickich w TVP. Zaprezentował w prosty sposób, jak tworzyć i montować video w smartfonie. Inny przedstawiciel Telewizji Polskiej, Przemysław Wenerski orazPiotr Sułek przeprowadzili analizę pracy dziennikarzy i rzeczników, wskazując na zalety, jak i wady warsztatu każdej ze stron. Przygotowali także praktyczne zajęcia z pracy z dziennikarzami.

Swoistym połączeniem wideo a samymi mediami społecznościowymi był praktyczny kurs robienia live’ów, przygotowany przez specjalistkę z zakresu wystąpień przed kamerą Sylwię Dąbrowską.

Jak wskazuje wielu fachowców w dziedzinie mediów, silną stroną każdej instytucji, która chce zaistnieć i wywierać wpływ na społeczność, są social media. Zagłębienie się w ich problematykę, zwłaszcza analizy tych mediów dokonali Piotr Sużyński (Google Analytics) oraz Tomasz Reczko (analityka Facebook, Instagram, Twitter). Swoim osobistym doświadczeniem ewangelizacji z kolei w tych środkach masowego przekazu podzielił się ks. Teodor Sawielewicz , który jest dosyć znany internautom z fanpage’a TeoBańkologia.

I trzecia grupa przedstawionych zagadnień dotyczyła sytuacji kryzysowych w Kościele. O nich rozmawiali w debacie organizatorzy przedsięwzięcia: ks. prof. Józef Kloch, prof. Monika Przybysz oraz o. Jan Maria Szewek OFMConv. Przygotowali także case study, w którym z interpretacją realnych problemów i reakcją na nie mogli zmierzyć się sami uczestnicy warsztatów. Konsultorem w tym czasie był ks. dr Jan Dohnalik współpracujący z Centrum Ochrony Dziecka.

Odbiorcy spotkania mieli również możliwość spotkania się z ks. prof. Piotrek Kroczkiem – Kościelnym Inspektorem Danych Osobowych – który analizował zagadnienia prawa autorskiego wobec RODO.

Jako kontynuację wykładu sprzed roku o kryzysie, w tegorocznej edycji warsztatów Adam Łaszyn zaprezentował potrzebę przygotowania w instytucji na wypadek sytuacji niestandardowej -  książki kryzysowej, która jest swoistą instrukcją postępowania w takich momentach na różnych szczeblach zarządzania.

Szerszą relację z punktu widzenia organizatorów i uczestników można śledzić w mediach społecznościowych po zastosowaniu frazy wyszukiwania #rzecznicy2018.



29 listopada 2018r. 29 listopada 2018r. 341 6170