dodano: 2021-02-21 19:08:31 edycja: 2021-03-07 14:45:55 autor: 230 odsłon: 4363

Wielkopostne rekolekcje w seminarium i nowicjacie

Z początkiem Wielkiego Postu w naszym seminarium rozpoczęły się ćwiczenia rekolekcyjne prowadzone przez ks. dra Sławomira Kunkę, ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji pelplińskiej. Święty czas rekolekcji to również czas duchowego przygotowania dla alumnów roku III i IV do przyjęcia posług lektoratu i akolitatu. Wprowadzenie w te posługi dokonywane przez najwyższych przełożonych zgromadzenia już tradycyjnie odbywa się u progu czasu przygotowania paschalnego. W posługę lektoratu pięciu alumnów roku III wprowadził wikariusz generalny ks. Bogusław Burgat SChr w sobotę 20 lutego 2021 r. podczas Mszy Świętej kończącej czas rekolekcyjnego skupienia, w posługę akolitatu pięciu alumnów roku IV wprowadził przełożony generalny ks. Krzysztof Olejnik SChr w czasie Eucharystii w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 21 lutego 2021 r.

Ponadto ostatnie dwa tygodnie karnawału w naszych domach formacyjnych obfitowały w ważne wydarzenia: klerycy i nowicjusze uczestniczyli w poznańskiej katedrze we wspólnej modlitwie osób konsekrowanych archidiecezji z okazji święta Ofiarowania Pańskiego. Po zakończonych zmaganiach zimowej sesji egzaminacyjnej seminarzyści ze swoimi moderatorami pojechali na kilka dni do domu nowicjackiego w Mórkowie. Albowiem przerwa międzysemestralna w bieżącym roku wyglądała odmiennie niż w latach poprzednich: plany kontynuowania modlitwy za powołanych i o powołania do służby Bożej we wspólnotach polonijnych mocno zweryfikowała epidemia koronawirusa. W końcu grupa naszych kleryków z ks. Prefektem wzięła w archidiecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego, które odbywały się w niedzielę 14 lutego 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Poznaniu. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej (tyt. Selendety).

fot. kl. Patryk Jaroszek SChr

*    *    *

Wspólnota nowicjacka swoje duchowe ćwiczenia przeżywała pod koniec drugiego tygodnia Wielkiego Postu, na początku marca, podczas których refleksję związaną z duchowością i tożsamością chrystusowca podjął ustanowiony z początkiem roku redaktor naczelny zakonnego periodyku „Msza Święta”, ks. Tomasz Mikulak SChr.

 21 lutego 2021r. 07 marca 2021r. 230 4363