dodano: 2017-12-22 14:42:02 edycja: 2017-12-28 12:53:51 autor: 230 odsłon: 9920

Wigilia w domu głównym i seminarium Towarzystwa Chrystusowego

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski […]
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem…


Tekst współczesnej kolędy (a może pastorałki) pięknie wyraża treść Wigilii Bożego Narodzenia… Bo rzeczywiście pragniemy i staramy się tego dnia a dokładniej wieczoru być jakby lepsi, bardziej życzliwi dla siebie: chcemy rozsiewać pokój, miłość, zgodę i radość, składając sobie wzajemnie życzenia świąteczne, by Ten, który narodził się w betlejemskiej grocie ponad 2000 lat temu, rodził się w naszych sercach, rodzinach, naszej wspólnocie zakonnej, by nas przemieniał i umacniał na drogach życiowego powołania. Tę świąteczną atmosferę antycypowaliśmy w czwartek i piątek przed tegorocznym 24 grudnia razem ze wszystkimi, którzy współpracują z nami w różnych agendach i instytucjach mieszczących się w domu generalnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu i seminarzystami, którzy na Święta Narodzenia Pańskiego udają do swoich rodzinnych domów.

Wigilijno-świąteczne spotkanie z pracownikami wydawnictwa „Hlondianum” i redakcji „Mszy Świętej”, wydawnictwa „Agape” i redakcji „Miłujcie się”, Wieczystej Księgi Fundatorów i Darczyńców zgromadzenia, zakonnej biblioteki i księgarni oraz tych, którzy poświęcają swój czas i siły na zwyczajne i codzienne funkcjonowanie domu głównego, po prostu tych, których można by nieco żartobliwie określić naszym ‘Trzecim Zakonem’ rozpoczęło się w czwartek 21 grudnia Mszą Świętą we wczesnych godzinach popołudniowych, której przewodniczył ekonom generalny ks. Zbigniew Kutnik SChr a okolicznościową homilię wygłosił przełożony domu i rektor seminarium ks. Andrzej Łysy SChr. Komentowana w niej ewangelijna scena nawiedzenia (por. Łk 1,39-45) stała się również kanwą wypowiedzianych życzeń, byśmy byli apostołami radości i nadziei: tak, jak Maryja wniosła je w dom Elżbiety i Zachariasza, tak i my nieśmy je nieustannie do naszych rodzin i domów – stawajmy się głosicielami Dobrej Nowiny wśród najbliższych i sąsiadów.

Atmosfera wigilijnego wieczoru udzieliła się także w piątkowy wieczór 22 grudnia, gdy celebrowaliśmy go wraz ze wspólnotą seminarium: alumnami i ich moderatorami.

świąteczne spotkanie ze współpracownikami z różnych agend i instytucji mieszczących się w domu głównym w obiektywie aparatu fotograficznego (fot. Danka Witkowska):22 grudnia 2017r. 28 grudnia 2017r. 230 9920