dodano: 2022-11-25 09:01:07 edycja: 2022-12-06 20:25:02 autor: 230 odsłon: 6352

XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

Od ponad dwudziestu lat w drugą niedzielę adwentowego czasu czuwania i oczekiwania troską duchową i materialną otaczamy Kościół za naszą wschodnią granicą: wierni w Polsce swoimi modlitwami i ofiarami wspierają różnorodne dzieła podejmowane przez duszpasterzy oraz siostry i braci na Wschodzie.

Od 24 lutego 2022 r. czyli od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie duża część tej pomocy skierowana jest do udręczonych tą tragedią jej mieszkańców oraz tych, którzy opuścili Ukrainę, aby ocalić i ochronić swoje życie. Pracujący w Biurze Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie nasz Współbrat, ks. Leszek Kryża SChr, kilkakrotnie jeździł z pomocą humanitarną na Ukrainę, widział spustoszenie, jakie wywołała wojna, dlatego nieustannie apeluje, by wciąż w miarę możliwości angażować się w działania pomocowe i być wrażliwym na ludzką tragedię.

Na łamach naszego zakonnego kalendarium ukazywały się wiadomości z Ukrainy oraz podjęte działania mające na celu zorganizowanie pomocy dla uciemiężonych wojną wraz z zachętą, by zaangażować się w pomoc. Tymczasem przesunięcia na froncie pozwoliły na odwiedziny zniszczonej działaniami wojennymi Kisielówki oraz zbombardowanego i kompletnie zrujnowanego zabytkowego kościoła, o czym przeczytamy na profilu społecznościowym parafii w Mikołajowie, z której duszpasterz, ks. Aleksander Repin SChr dojeżdżał do Kisielówki, nadto na portalu internetowym polskiego radia, a nawet w zachodnioeuropejskich katolickich serwisach www.

*    *    *

Przebieg tego dnia i podejmowane w ów dzień inicjatywy przedstawiają przeróżne kościelne serwisy internetowe: a w roli głównej: ks. Leszek Kryża SChr, nasz Współbrat, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który był bardzo w nie zaangażowany. Poprowadził w sobotę 3 grudnia 2022 r. apelowe rozważanie na Jasnej Górze i udzielił wielu wywiadów, w których opowiada o sytuacji katolików za naszą wschodnią granicą, o ich potrzebach i organizowanej pomocy, m. in. z Weroniką Kostrzewą na kanale YouTube „Miejsce Spotkania”, dla Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz w programach emitowanych w TVP – „Między ziemią a niebem” i „Okiem Wiary”. Profile społecznościowe na Facebooku Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie i ks. Leszka robią całościowe zestawienie i résumé.
 

 


25 listopada 2022r. 06 grudnia 2022r. 230 6352