Wszystko dla Boga i Polonii...

Z polonijnych i parafialnych annałów…

W przypadające 2 maja Dzień Polonii i Dzień Flagi RP na dziedzińcu Belwederu odbyły się okolicznościowe ceremonie z udziałem Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy i jego małżonki. Zostały m.in. wręczone odznaczenia państwowe i flagi państwowe dla przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń polonijnych. Wśród udekorowanych i uhonorowanych znaleźli się polonijny działacz i Polska Kapelania pw. Matki Bożej Jasnogórskiej z Porto Alegre, RS, gdzie już 8 lat duszpasterzuje ks. Zdzisław Malczewski SChr. Ks. Zdzisław na swoim kanale społecznościowym wraca do wydarzeń z początku maja, a także relacjonuje dzielenie się wrażeniami z pobytu w ojczyźnie przodków przedstawicieli tamtejszej Polonii.

*    *    *

Z Mikołajowa, do którego z pomocą humanitarną w połowie kwietnia 2023 r. dotarli dwaj duszpasterze z Goleniowa i Władysławowa, dotarł list z podziękowaniem za szczodrość i hojność serca.

*    *    *

Tymczasem działający przy parafii i sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie zespół „Serduszka” koncertował na przedmieściach Paryża – w Aulnay sous Bois.

*    *    *

Natomiast internetowa kronika Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, w której duszpasterską pieczę pełnią chrystusowcy (obecnie ks. Jacek Staniek SChr) informuje o uhonorowaniu Dyplomem Ministra Edukacji i Nauki.

*    *    *

Przełom maja i czerwca to czas uroczystości pierwszokomunijnych w naszych parafiach i związany z nimi tzw. «Biały Tydzień» kończący się piknikiem i/albo pielgrzymką: do Banneux pielgrzymowały dzieci z polonijnych parafii w Niemczech, do Rokitna – dzieci z Chociwla i Poznania, do Lichenia – dzieci z Władysławowa.

*    *    *

Przeżywany rokrocznie 1 czerwca Dzień Dziecka staje się okazją, by zaproponować najmłodszym parafianom garść przyjemności i uciechy, a w ten sposób podjąć ich ewangelizowanie, przede wszystkim ukazywanie wielkiej miłości i dobroci Pana Boga. Dlatego w wielu wspólnotach w okolicach tego czerwcowego święta zorganizowano festyny, gdzie młodsi i starsi mogli pozwolić sobie na zabawę, a nawet na małe szaleństwo: były zawody sportowe, pokazy taneczne, możliwość zaprezentowania swojego talentu wokalnego i plastycznego i wiele, wiele innych atrakcji. Taki parafialny festyn to też możliwość spotkania, bliższego poznania się i zintegrowania wspólnoty. Internetowe kanały naszych wspólnot prezentują fotogalerie i materiały video ze wspólnego świętowania: w niektórych festyny zorganizowano w związku z przeżywaną bądź zbliżającą się uroczystością tytułu parafii.

*    *    *

Nadto w wielu miejscach naszej posługi organizowane są regularne, cykliczne bądź okazjonalne spotkania formacyjne, których celem jest pogłębianie prawd chrześcijańskiej wiary i umacnianie więzi z Chrystusem: do Brisbane z konferencją o Miłosierdziu Bożym przybył Fr Chris Alar MIC, prowincjał marianów z USA propagujący ów kult w telewizji katolickiej EWNT i na platformie YouTube.

*    *    *

Obfity kalejdoskop wydarzeń parafialnych i polonijnych prezentuje serwis internetowy parafii polskiej w Budapeszcie.

*    *    *

Nie zabrakło też chrystusowców uczestniczących ze swoimi parafianami w kwietniowej archidiecezjalnej pielgrzymce do grobu świętego Ottona w Bambergu oraz 10 czerwca 2023 r. na celebracji złotego jubileuszu kapłaństwa abpa Stanisława Gądeckiego w katedrze poznańskiej.

 

 


230 10007

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone